Илфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илфелд
Место во Харцтор
Грб на Илфелд
Илфелд се наоѓа во Германија
Илфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Општина Харцтор
Основни податоци
Површина 62,33 км2
Надм. височина 240 м
Население 2.954  (31 декември 2010)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99768
Повик. бр. 036331
Портал www.ilfeld.de
Координати 51°34′38″ СГШ 10°47′14″ ИГД / 

Илфелд (германски: Ilfeld) е село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во Тирингија, Германија. Од 1 јануари е дел од општината Харцтор.