Илокос (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Илокос Регион)
Прејди на: содржини, барај
Регион I
Илокос Регион
Карта на Филипините со локација на Регион IИлокос Регион
Регионален центар Сан Фернандо Сити, Ла Унион
Население 4.200.478
– Густина 327 на km²
Површина 12.840 km²
Адмн. поделба
Провинции 4
Градови 9
Општини 116
Барангаи 3.265
Конг. дистрикти 12
Јазици Болинао, Илокано, Пангасинан

Илокос регионот или Регион I Илокано: Rehion ti Ilokos, Пангасинан: Rihiyon na Sagor na Baybay na Luzon) е сместен во северозападниот дел на островот Лузон на Филипините. Се граничи со регионите Кордилјера и Кагајанска Долина на исток, Централен Лузон на југ и Јужното Кинеско Море на запад.


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Илокос регионот е поделен на 4 покраини и 9 градови.

Покраини Админ. центар Население
(2000)
Површина
(км²)
Густина
(жит/ км²)
Ph seal ilocos norte.png Северен Илокос Лаоаг Сити 514.241 3.399,3 151,3
Ph seal ilocos sur.png Јужен Илокос Виган Сити 594.206 2.579,6 230,3
Ph seal la union.png Ла Унион Сан Фернандо Сити 657.945 1.493,1 440,7
Seal of the Province of Pangasinan.svg Пангасинан Лингајен 2.434.086 5.368,2 453,4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли