Иловица (брана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е статија за браната. За истоименото село видете тука, додека за акумулацијата тука

Иловица е камено-земјена брана, изградена во 1999 година. Сместена е североисточно од Струмица во близина на истоименото село. Висока е 27,8 m, долга 274 m, и има вкупен волумен на телото од 131.000 м3 (камен и земја). Браната формира акумулација од 0,5 милиони м3. Наменета е за водоснабдување и наводнување. Придружни објекти ан браната се еден бочен преливник со површински одвод и еден темелен испуст.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Никодиновски, Борис (2000). Основи на воена географија на Република Македонија. Нико Компјутери.

Поврзано[уреди | уреди извор]