Илмтал-Вајнштрасе (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Илмтал-Вајнштрасе (германски: Ilmtal-Weinstraße) — поранешна општинска заедница во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Пфифелбах. Била распуштена на 31 декември 2013 и целосно била вклучена во новата истоимена општина.

Општинската заедница Илмтал-Вајнштрасе се состоела од следниве општини:

  1. Кромсдорф
  2. Либштет
  3. Матштет
  4. Нидерајсен
  5. Нидеросла
  6. Нирмсдорф
  7. Оберајсен
  8. Османштет
  9. Пфифелбах
  10. Вилерштет

Надворешни врски[уреди | уреди извор]