Илмтал-Вајнштрасе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илмтал-Вајнштрасе
Илмтал-Вајнштрасе is located in Германија
Илмтал-Вајнштрасе
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Основни податоци
Површина 64,84 км2
Население 6.348 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036373, 03644, 036462, 036463
Портал www.vg-ilmtal-weinstrasse.de
Местоположба на Илмтал-Вајнштрасе во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 51°03′N 11°26′E / 51.050° N; 11.433° E / 51.050; 11.433Координати: 51°03′N 11°26′E / 51.050° N; 11.433° E / 51.050; 11.433

Илмтал-Вајнштрасе (германски: Ilmtal-Weinstraße) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Била именувана по реката Илм, која тече низ општината. Била создадена на 31 декември 2013 со спојување на поранешните општини Либштет, Матштет, Нидерајсен, Нидеросла, Нирмсдорф, Оберајсен, Османштет, Пфифелбах и Вилерштет. Претходно, овие општини соработувале во рамките на истоимената општинска заедница, која била распуштена на 31 декември 2013. Општината Кромсдорф, која била дел од општинската заедница Илмтал-Вајнштрасе, не се приклучила на општината Илмтал-Вајнштрасе. Седиштето на општината и на поранешната општинска заедница е во Пфифелбах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]