Прејди на содржината

Илка Мујо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Илка Мујо е родена на 15 октомври 1953 година таа е албанска актерка, особено позната по нејзините улоги во албанските филмови за време на комунистичкиот режим. За нејзините актерски заслуги ја добила титулата заслужен уметник на Албанија.[1]

Живот[уреди | уреди извор]

Илка Муји потекнува од албанско семејство кое се преселило од Туз, Кралство Југославија денешна Црна Гора, во Скадар за време на кралството Албанија. Таа е родена во главниот град Тирана и била сестра на актерот Агим Мујо (1955/1956–2019). Како признание за нејзината кариера, таа ја добила и титулата „Маестро на уметностите“ во Националниот театар на Албанија.

Муји се омажила (сега е разведена) со Хаиг Захарина, потоа Ѓерѓ Поликрон Захариа,[2] роден во Пермет, и имала еден син, Амос Муџи Захарија (р. 1987), актер и филмски режисер и една ќерка, Елија Захарија Зогу (р. 1983), актерка и пејачка која се омажила за Лека, престолонаследникот на Албанија на 8 октомври 2016 година.


Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Осми во бронза (1970)
 • Планини за продажба (1971)
 • Бен се шета самостојно (1975)
 • Сончеви патеки (1975)
 • Дама на градот (1976)
 • Кога беше поставена основата (1978)
 • Тауланти бара еден мотор (1984)
 • Реконструкција (1988)
 • Пиратската пештера (1990)
 • Писма на ветрот (2003)
 • Црвен цвет, црн цвет (2003)
 • Меден месец (2009)
 • Албанецот (2010)
 • Наспроти (2015 г)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Albanian Royal Family - Elia Zaharia“. 2014-08-12. Архивирано од изворникот на 12 August 2014. Посетено на 2024-02-11.
 2. „Yllka Mujo's divorce is the most beautiful we have seen“. tiranapost.al. Посетено на 2024-02-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]