Илија Трајков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден Барбарево, Османлиска империја
Починал 19 април 1925
Куново (Кратовско), Османлиска империја

Илија Трајков бил македонски револуционер, војвода на Внатрешната македонска револуционерна организација.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој е роден во струмичкото село Барбарево, тогаш во Османлиска империја. Завршил основно образование. Се приклучува на ВМРО и станува началник на милицијата во Барбарево. Во мај 1923 година станува нелегален и предводува чета на ВМРО. Четата на Трајков често го користела Моноспитовското блато како база. Починал во 1925 година во село Куново, Кратовско.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 170.
  2. Михайлов, Иван. Спомени II. Освободителна борба 1919 - 1924, Льовен, 1965, стр. 148, 712.