Илија Џонов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илија Џонов
Илија Џонов.jpg
Роден 24 ноември 1909
Штип, Македонија Македонија
Занимање универзитетски професор, невропсихијатар

Илија Џонов (24 ноември 1943, Штип) — невропсихијатар, редовен професор, директор на Клиниката за нервни и душевни болести во Скопје.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Основно образование и гимназија завршил во родниот град, а потоа во Скопје дипломирал на медицинскиот факултет во 1967 година. Во декември 1969 година се вработил во Клиниката за нервни и душевни болести во Скопје. За асистент бил избран во 1977 година, за доцент во 1986 година, а за редовен професор во 1996 година. Бил директор на Нервната клиника, продекан и декан на Медицинскиот факултет во Скопје.

Објавил 107 научни и стручни трудови. Добитник е на наградата на град Скопје „13 Ноември“ во 2010 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Марјан Димитријевски: „Декани - 1947-2012“, Скопје, Медицински факултет, 2015 г., стр. 93-96