Илинден (иселеничко друштво)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот Илинден видете на појаснителната страница

Илинден е друштво на македонски доселеници во државата Мичиген од селото Рогачево, Тетовско (само во Детроит има триесетина семејства). Основано е во 1979 година во Детроит. Друштвото го слави верскиот и национален празник Илинден и селската слава Свети Спас во село Рогачево.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nikolovski-Katin, Slave (1996). Makedonski iselenički panoptikum. Društvo za nauka i umetnost.