Илинденски кајак слалом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот Илинден воидете на појаснителната страница
Патеката „Матка“ на која се одржуваат натпреварите
Плакат на ИКАС 2010

Илинденскиот кајак слалом или ИКАС е меѓународен кајакарски натпревар на диви води кој се одржува во Македонија. Кајакарските работници во Скопје во 1969 година формирале Иницијативен одбор од 9 члена на чело со Мемед Шакир за основање на традиционални меѓународни кајакарски натпревари на диви води на реката Треска посветени на Илинден, националниот празник на Македонија. Благодарение на квалитетните материјални и кадровски услови, овој меѓународен натпревар е прифатен во годишниот календар на Меѓународната кајакарска федерација (ИЦФ). Овие натпревари се одржани 42 пати (до 2010)[1], со учество на кајакари од југословенските републики, од балканските и од европските држави.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кајак слаломот „Икас 2010" викендов на Матка“. Сител. 31 март 2010 - 14:55. Посетено на 2010-06-13. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)