Илинденски денови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот Илинден видете на појаснителната страница
Илиденски денови (1972 г.)

Илинденски Денови е македонски фестивал на народни песни и игри[1] кој се одржува во Битола. Покровител на фестивалот е Собранието на Македонија, но и Министерството за култура кое учествува со финансиска поддршка. Фестивалот досега се одржал 39 пати (2009).[2] Фестивалот има 4 фестивалски денови од кои на последниот се доделуваат награди од страна на стручно жири во повеќе категории. Традиционално фестивалот започнува на 29 јули, а завршува на 1 август.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Апостолски, Михаило (1981) (на македонски). Фолклорот и етнологијата на Битола и Битолско: материјали од научниот собир одржан во Битола 30-31 мај 1980 година. Македонска академија на Науките и Уметностите. 
  2. „Илинденски денови" во Битола по 39-ти пат“ (македонски). Кајгана. Среда, 29.07.2009. конс. 2010-06-13.