Илевенсез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Obroci.jpg
Овие статии се дел од
серијалот oброци
Општопознати оброци...
ПојадокБранчMал ручек
ЧајРучекВечера
Останати оброци...
Втор појадок
Илевенсез
Тифин
Десерт
Ужина
Видете исто така...

Кујна | Кујни


Во Обединетото Кралство и Комонвелтот, Илевенсез (англ. elevenses) е вид ужина слична на попладневниот чај, но се јаде претпладне. Обично овој оброк е помалку пикантен од бранчот (brunch), и може да се состои од колач или бисквити со шолја чај или кафе. Во Австралија, овој оброк се нарекува утрински чај (morning tea). Името на оброкот се однесува на времето од денот кога се јаде: околу 11 ч. претпладне. Зборот „elevenses“ се смета за старомоден и денес многу малку луѓе го нарекуваат така утринскиот чај.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]