Иљар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Илар (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иљар
Знаме на Иљар
Знаме
Амблем на Иљар
Амблем
Illar, in red, shown in Almería
Illar, in red, shown in Almería
Иљар се наоѓа во Шпанија
Иљар
Illar, in red, shown in Almería
Координати: 36°59′ СГШ 2°38′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 19 km2 (7,3 sq mi)
Надм. вис. 425 m (1.403 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 419
 • Густина 22,1/km2 (57,1/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Иљар е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Иљар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

468

474 458 457 435 423 419

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Illar - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Illar - Diputación Provincial de Almería