Иксење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иксење
Uxegney
Тврдината во Иксење
Тврдината во Иксење
Иксење is located in Франција
Иксење
Иксење
Координати: 48°11′41″ N; 6°22′15″ E / 48.1947222222° N; 6.37083333333° E / 48.1947222222; 6.37083333333Координати: 48°11′41″ N; 6°22′15″ E / 48.1947222222° N; 6.37083333333° E / 48.1947222222; 6.37083333333
ЗемјаФранција
РегионГолем Исток
ДепартманВогези
ОкругЕпинал
КантонЕпинал-Запад
Општ. заедницакрај Олима и Авјерска Долина
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Филип Солтис
Површина18,94 км2 (345 ми2)
Население (2006)22.069
 • Густина2,3/км2 (6,0/ми2)
INSEE/Пошт. бр.88483 / 88390
Надм. висина329 м
(прос. 342 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Иксење (фр. Uxegney) — место и општина во департманот Вогези (регион Лорена), североисточна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]