Из Џил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Easter Grotto Easgill.JPG
Место Кумбрија, Обединето Кралство
OS SD 6640 8072
Координати 54°13′16.09″ СГШ 2°31′00.24″ ЗГД / 54.221138, -2.516734
Длабочина 137 метри
Должина 66,000 метри
Надм. височина 294 метри
Откриена 1946
Геологија Варовник
Скица cavemaps.org

Из Џил (англиски: Ease Gill) — најдолгиот,[1] и најкомплексен систем од пештери во Британија.[2][3][4][5]

Голем број потоци течат низ оваа огромна низинска пештера, пред да влезат на површината кај Лек Бек Хед. Денешните влезни ходници го прават кањоните со бистри потоци, испрекинати со вертикални ходници; некои од нив се крстосуваат со старите напуштени тунели. Големите тунели на повисоките нивоа, кои потекнуваат од епохата на плеистонецот, се богати со клацитни украси и делумно натрупани со седимент.

Наводи[уреди | уреди извор]