Израел старт-ап нејшн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Инфомации за тимот
Основан2015 (2015)
СтатусКонтинентална екипа (2015-2016)
Професионална континентална екипа (2017– )
Клучни кадри
Спортски директорКјел Калстром
Историја на тимското име
2015–2016
2017–
Сајклинг Академи Тим
Израелска велосипедска академија

Израелска велосипедска академија (англиски: Israel Cycling Academy; кратенка според UCI: ICA) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Израел во 2015 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.[1] Екипата била основана во ноември 2014 година со цел развој на млади велосипедисти, особено од Израел.[2]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Хосе Мануел Дијаз ГалегоWikidata-logo S.svg18 јануари 1995
ISR Авив ЈечезкелWikidata-logo S.svg21 април 1994
CAN Гијом БоавенWikidata-logo S.svg25 мај 1989Рели Сајклинг (2015)
USA Тајлер ВилијамсWikidata-logo S.svg17 ноември 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
ISR Рој ГолдстајнWikidata-logo S.svg20 мај 1993
AUS Зак ДемпстерWikidata-logo S.svg27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
ISR Итамар ЕјнхорнWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)20 септември 1997
NAM Ден КрејвенWikidata-logo S.svg1 февруари 1983
AUS Џејсон ЛаундсWikidata-logo S.svg14 декември 1994Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
MEX Луис ЛемусWikidata-logo S.svg21 април 1992Illuminate (2015)
LAT Кристс НеиландсWikidata-logo S.svg18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
ISR Гуј НивWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)8 март 1994
CAN Бенџамин ПериWikidata-logo S.svg7 март 1994Silber (2016)
EST Михкел РјајмWikidata-logo S.svg3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
ISR Гај СагивWikidata-logo S.svg5 декември 1994
CZE Даниел ТурекWikidata-logo S.svg19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
NZL Хамиш ШрерсWikidata-logo S.svg23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
NED Денис ван ВинденWikidata-logo S.svg2 декември 1987
BRA Nícolas SesslerWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)29 април 1994
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Хосе Мануел Дијаз ГалегоWikidata-logo S.svg18 јануари 1995
NOR Огист ЈенсенWikidata-logo S.svg29 август 1991Team Coop (2017)
ISR Авив ЈечезкелWikidata-logo S.svg21 април 1994
COL Едвин АвилаWikidata-logo S.svg21 ноември 1989Illuminate (2017)
CAN Гијом БоавенWikidata-logo S.svg25 мај 1989Рели Сајклинг (2015)
USA Тајлер ВилијамсWikidata-logo S.svg17 ноември 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
ERI Авет ГебремединWikidata-logo S.svg5 февруари 1992
ISR Рој ГолдстајнWikidata-logo S.svg20 мај 1993
ISR Омер ГолдстејнWikidata-logo S.svg13 август 1996Ampo-Goierriko TB (2017)
AUS Зак ДемпстерWikidata-logo S.svg27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
NOR Сондре Холст ЕнгерWikidata-logo S.svg17 декември 1993АГ2Р Ла Мондијал (2017)
ITA Кристијан ЗбараљиWikidata-logo S.svg8 мај 1990Дименжн Дата (2017)
AUS Нејтан ИрлWikidata-logo S.svg4 јуни 1988Team Ukyo (2017)
MEX Луис ЛемусWikidata-logo S.svg21 април 1992Illuminate (2015)
LAT Кристс НеиландсWikidata-logo S.svg18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
ISR Гуј НивWikidata-logo S.svg8 март 1994
CAN Бенџамин ПериWikidata-logo S.svg7 март 1994Silber (2016)
ESP Рубен ПласаWikidata-logo S.svg29 февруари 1980Орика-Скот (2017)
EST Михкел РјајмWikidata-logo S.svg3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
ISR Гај СагивWikidata-logo S.svg5 декември 1994
CZE Даниел ТурекWikidata-logo S.svg19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
BEL Бен ХермансWikidata-logo S.svg8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
NZL Хамиш ШрерсWikidata-logo S.svg23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
NED Денис ван ВинденWikidata-logo S.svg2 декември 1987
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NOR Огист ЈенсенWikidata-logo S.svg29 август 1991Team Coop (2017)
COL Едвин АвилаWikidata-logo S.svg21 ноември 1989Illuminate (2017)
SUI Матео БадилатиWikidata-logo S.svg30 јули 1992
FRA Руди БарбјеWikidata-logo S.svg18 декември 1992АГ2Р Ла Мондијал (2018)
CAN Гијом БоавенWikidata-logo S.svg25 мај 1989Рели Сајклинг (2015)
AUT Матијас БрендлеWikidata-logo S.svg7 декември 1989Трек-Сегафредо (2018)
ERI Авет ГебремединWikidata-logo S.svg5 февруари 1992
ISR Рој ГолдстајнWikidata-logo S.svg20 мај 1993
ISR Омер ГолдстејнWikidata-logo S.svg13 август 1996Ampo-Goierriko TB (2017)
IRL Конор ДанWikidata-logo S.svg22 јануари 1992Аква Блу Спорт (2018)
AUS Зак ДемпстерWikidata-logo S.svg27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
NOR Сондре Холст ЕнгерWikidata-logo S.svg17 декември 1993АГ2Р Ла Мондијал (2017)
ISR Итамар ЕјнхорнWikidata-logo S.svg (1 јун–31 дек)20 септември 1997
ITA Кристијан ЗбараљиWikidata-logo S.svg8 мај 1990Дименжн Дата (2017)
AUS Нејтан ИрлWikidata-logo S.svg4 јуни 1988Team Ukyo (2017)
FRA Клеман КарисејWikidata-logo S.svg23 март 1992Pro Immo Nicolas Roux (2018)
CAN Александер КатафордWikidata-logo S.svg1 септември 1993ЈунајтедХелткеар (2018)
ITA Рикардо МиналиWikidata-logo S.svg19 април 1995Астана (2018)
LAT Кристс НеиландсWikidata-logo S.svg18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
ISR Гуј НивWikidata-logo S.svg8 март 1994
CAN Бенџамин ПериWikidata-logo S.svg7 март 1994Silber (2016)
ESP Рубен ПласаWikidata-logo S.svg29 февруари 1980Орика-Скот (2017)
EST Михкел РјајмWikidata-logo S.svg3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
ISR Гај СагивWikidata-logo S.svg5 декември 1994
CZE Даниел ТурекWikidata-logo S.svg19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
BEL Бен ХермансWikidata-logo S.svg8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
ITA Давиде ЧимолаиWikidata-logo S.svg13 август 1989Групама-ФДЖ (2018)
NZL Хамиш ШрерсWikidata-logo S.svg23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
BEL Том ван АсбрукWikidata-logo S.svg19 април 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2018)
NED Денис ван ВинденWikidata-logo S.svg2 декември 1987
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
SUI Матео БадилатиWikidata-logo S.svg30 јули 1992
FRA Руди БарбјеWikidata-logo S.svg18 декември 1992АГ2Р Ла Мондијал (2018)
BEL Јенте БирмансWikidata-logo S.svg30 октомври 1995Катјуша-Алпесин (2019)
CAN Гијом БоавенWikidata-logo S.svg25 мај 1989Рели Сајклинг (2015)
AUT Матијас БрендлеWikidata-logo S.svg7 декември 1989Трек-Сегафредо (2018)
EST Норман ВахтраWikidata-logo S.svg23 ноември 1996Team Ampler-Tartu2024 (2019)
ISR Омер ГолдстејнWikidata-logo S.svg13 август 1996Ampo-Goierriko TB (2017)
GER Андре ГрајпелWikidata-logo S.svg16 јули 1982Аркеа-Самсик (2019)
GBR Алекс ДаусетWikidata-logo S.svg3 октомври 1988Катјуша-Алпесин (2019)
ISR Итамар ЕјнхорнWikidata-logo S.svg20 септември 1997
CAN Александер КатафордWikidata-logo S.svg1 септември 1993ЈунајтедХелткеар (2018)
IRL Даниел Мартин Wikidata-logo S.svg20 август 1986ОАЕ Емирати (2019)
USA Трејвис МекејбWikidata-logo S.svg12 мај 1989Floyd's Pro Cycling (2019)
ESP Даниел НавароWikidata-logo S.svg18 јули 1983Катјуша-Алпесин (2019)
LAT Кристс НеиландсWikidata-logo S.svg18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
ISR Гуј НивWikidata-logo S.svg8 март 1994
CAN Џејмс ПиколиWikidata-logo S.svg5 септември 1991Elevate–Webiplex Pro Cycling (2019)
GER Нилс ПолитWikidata-logo S.svg6 март 1994Катјуша-Алпесин (2019)
FRA Алексис РенарWikidata-logo S.svg1 јуни 1999
EST Михкел РјајмWikidata-logo S.svg3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
ISR Гај СагивWikidata-logo S.svg5 декември 1994
AUS Рори СатерлендWikidata-logo S.svg8 февруари 1982ОАЕ Емирати (2019)
BEL Бен ХермансWikidata-logo S.svg8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
SUI Рето ХоленштајнWikidata-logo S.svg22 август 1985Катјуша-Алпесин (2019)
FRA Иго ХофстетерWikidata-logo S.svg13 февруари 1994Кофидис (2019)
GER Рик ЦабелWikidata-logo S.svg7 декември 1993Катјуша-Алпесин (2019)
ITA Давиде ЧимолаиWikidata-logo S.svg13 август 1989Групама-ФДЖ (2018)
SUI Патрик ШелингWikidata-logo S.svg1 мај 1990Team Vorarlberg (2019)
DEN Мадс Вирц ШмитWikidata-logo S.svg31 март 1994Катјуша-Алпесин (2019)
BEL Том ван АсбрукWikidata-logo S.svg19 април 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2018)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cycling Academy Team“. Посетено на 7 февруари 2016.
  2. „Gallery: Sagan helps launch first Israeli pro team“. Cyclingnews.com. 26 ноември 2014. Посетено на 9 мај 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]