Изгубениот свет (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изгубениот свет
Корица на првото издание
Корица на првото издание
АвторСер Артур Конан Дојл
Наслов на
оригиналот
The Lost World
ЗемјаОбединетото Кралство
Јазиканглиски
СеријалПрофесор Челенџер
Жанрнаучна фантастика
ИздавачHodder & Stoughton
Издадена
1912
СледнаОтровниот каиш 

Изгубениот свет е роман издаден во 1912 година напишан од Сер Артур Конан Дојл. Романот разработува експедиција во Јужна Америка каде праисториски суштества и останати исчезнати животни кои сѐ уште постојат (пр. за Науелито од езерото Науел Уапи во Аргентина). Во оваа книга за првпат е претставен главниот лик, Професор Челенџер, вториот заштитен знак за Сер Артур Конан Дојл. Во романот опишувањето на суштествата зафаќа малку простор, додека во поголем дел е опишана војна помеѓу луѓе и мајмунести животни.