Изгубената чест на Катарина Блум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изгубената чест на Катарина Блум (германски: Die verlorene Ehre der Katharina Blum oder: Wie Gewalt entstehen und wohin sie führen kann) — германски роман од 1975 година на Хајнрих Бол.

Според книгата е снимен филм со исто име. Сценариото е напишано од страна на Маргарете фон Трота и Волкер Шлендорф. Шлендорф ја напишала скриптата инспирирана од ужасното однесување на луѓето, полицијата и медиумите кон невините жени. Филмот трае 106 минути и е сниман на локации во Западна Германија. Премиерата била на 3 октомври 1975 година. Музиката во филмот е создадена од Ханц Хенце. Во филмот поважните улоги ги играат Ангела Винкер, Марио Адорф, Дитер Ласер и Јирген Прочоу.

Литература[уреди | уреди извор]