Извор (Пирот)

Координати: 43°08′51″N 22°37′58″E / 43.14750° СГШ; 22.63278° ИГД / 43.14750; 22.63278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Извор
село
Извор is located in Србија
Извор
Извор
Координати: 43°08′51″N 22°37′58″E / 43.14750° СГШ; 22.63278° ИГД / 43.14750; 22.63278
Земја Србија
ОкругПиротски
ОпштинаПирот
Население (2002)
 • Вкупно781
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Извор (српски: Извор) — село во град Пирот во Пиротскиот округ, југоисточна Србија. Според пописот од 2002 г., селото има 781 жители, додека пак во 1990 г. населението броело 905 жители.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Извор живеат 657 полонолетни лица, со просечна старост од 43,3 години (41,9 код за жени и 44,8 за мажи). Селото опфаќа 252 домаќинства, со просечно 3,10 луѓе по домаќинство.

Населението во селото е мошне нехомогено.

Демографија
Година Население
1948. 1217 [1]
1953. 1163
1961. 1069
1971. 1103
1981. 1007
1991. 905 905
2002. 782 781

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Књига 9, Становништво, упоредни преглед броја становника 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, мај 2004, ISBN 86-84433-14-9

43°08′51″N 22°37′58″E / 43.14750° СГШ; 22.63278° ИГД / 43.14750; 22.63278