Изворски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изворски манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Атанасиј“ - Извор
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Атанасиј Александриски
ЕпархијаПовардарска
Цркви„Св. Атанасиј“
Личности
Место
МестоИзвор, Општина Чашка, Македонија Македонија
Координати41°33′16.1″N 21°41′25.2″E / 41.554472° N; 21.690333° E / 41.554472; 21.690333Координати: 41°33′16.1″N 21°41′25.2″E / 41.554472° N; 21.690333° E / 41.554472; 21.690333
Видливи остатоци1 црква, помошни објекти
Отворен за јавностда
Други информации(Изворска парохија)

Изворски манастирманастир во селото Извор, сместен на ридот над селото, до кој се стигнува преку земјен пат.[1]

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Манастирскиот комплекс е составен од: манастирската црква и други помошни објекти.

Црква „Св. Атанасиј“[уреди | уреди извор]

Главната манастирска црква е посветена на Свети Атанасиј Александриски, по која е и наречен целиот манастир.

Помошни објекти[уреди | уреди извор]

Во рамките на манастирот има голем двор во кој се сместени помошни објекти.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.