Изборни единици во Исланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изборните единици на Исланд.

Изборните единици на Исланд се едни од административните единици на државата. Изборните единици се користат за изборите и изборот на пратеници во исландското собрание.

Изборни единици[уреди | уреди извор]

Изборните единици на Исланд, заедно со бројот на пратеници, се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]