Прејди на содржината

Изборна комисија на Филипините

Од Википедија — слободната енциклопедија
Комисија за избори на Филипините

Official Seal of the Commission on Elections

Основана: 22 август, 1940
Шеф: Ромео A. Бравнер
Мрежно место: www.comelec.gov.ph

Предлошка:Политика наФилипините Изборната комисија на Филипините, исто позната како COMELEC, е една од трите уставни комисии на Филипините. Таа е една од првите чувари на гласачкото ливче. Нејзина задача е да ги имплементира и да ги одржува филипинските избори. Нејзин сегашен шеф е Ромео A. Бравнер.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]