Изабел Пантоја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изабел Пантоја
</img> Роден
Марија Изабел Пантоја Мартин
</br> ( 1956-08-02 ) 2 август 1956 година (возраст 65)</br>
Севиља, Андалузија, Шпанија
Друго имиња Ла Пантоја
Сопружници Пакири (1983–1984)
Партнер(и) Хулијан Муњоз (2003–2009)

Марија Изабел Пантоја Мартин ( Spanish pronunciation: [isaˈβel panˈtoha] ; роден на 2 август 1956 година) е шпанска пејачка. Родена е во областа Триана во Севиља, Шпанија. Таа има издадено повеќе од десетина албуми во текот на кариерата долга повеќе децении, главно од жанрот копла, и е позната по нејзиниот специфичен андалузиски стил.

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена е во ромско семејство на музичари. И нејзиниот татко и нејзиниот дедо биле пејачи.

Пантоја почнала да настапува предвреме на седумгодишна возраст во фламенко ансамблот на нејзината роднина Чикетете. На 17 години го запознала својот „маестро“ Хуан Солано Педреро, кој ги напишал нејзините први хитови заедно со писателот и поет Рафаел де Леон. Пантоја негувала копла, жанр во опаѓање во моментот кога повторно го популаризирала. Некои од нејзините рани хитови беа „El Pájaro Verde“, „Garlochí“ или „El Señorito“. Во 1983 година таа го издаде својот прв поп албум, Cambiar por ti, кој ја вклучуваше истоимената песна, „En la Niebla“ или „Nada“. Од тој момент, Пантоја ги менуваше баладите и романтичните песни со копла.

На 30 април 1983 година се омажила за тореадорот Франциско Ривера Перез „Пакири“ ; венчавката беше широко покриена од шпанските медиуми бидејќи и тие беа популарни и успешни и тие го отелотворија романтичен шпански стереотип за тореадорот и „ тонадилерата “ . На 26 септември 1984 година загинал во коридата; Пантоја стана познат како „шпанската вдовица“ во медиумите и редовна насловна страница на озборувачките списанија . По подолга пауза, таа го издаде албумот Маринеро де Лукес компониран од Хозе Луис Пералес, кој беше продаден во еден милион примероци во Шпанија.

Во 1988 година, таа го издаде Десде Андалузија, албум произведен од мексиканскиот пејач и текстописец Хуан Габриел . Во 1989 година таа го издаде Se me енамора el alma, нејзиниот најкомерцијален албум, со модерни програмирани битови, компонирани од Пералес.

Во 1990 година, Пантоја глуми во филмот Yo soy еса, заедно со Хозе Коронадо и Лолес Леон, во режија на Луис Санз. Една година подоцна, таа глуми во друг филм, El диа que наси yo, во режија на Педро Олеа, заедно со Артуро Фернандез и Хоаким де Алмеида .

Пантоја има издадено повеќе од десетина албуми и има обиколено низ Шпанија и Латинска Америка низ годините.

Нејзиниот сопруг, тореадорот Франциско Ривера Перез, професионално познат како „ Пакири “, почина на 36-годишна возраст во коридата на 26 септември 1984 година, кај роговите на бикот Ависпадо во Позобланко, Кордоба . Изабел Пантоја и „Пакири“ имаа син по име Франциско Хозе Ривера Пантоја (роден на 9 февруари 1984 година во Севиља ), попознат како Кико Ривера или „Пакирин“. Пантоја има уште една ќерка, по име Марија Изабел Пантоја Мартин (родена на 8 ноември 1995 година во Лима, Перу ), која ја посвои во 1996 година и која е попозната како Иса Пантоја или „Шабелита“. Двете нејзини деца се телевизиски личности кои учествувале во реални шоуа .

Правни проблеми[уреди | уреди извор]

Пантоја беше уапсен во април 2013 година од шпанската полиција . Таа беше обвинета дека наводно била соучесник на нејзиното поранешно момче Хулијан Муњоз, кој беше обвинет за перење пари, поткуп меѓу другите криминални активности додека беше градоначалник на Марбела . Таа беше прогласена за виновна и осудена на затворска казна од 24 месеци. Подоцна платила околу четири милиони евра и се изјаснила да не мора да оди во затвор. [1]

На 3 ноември 2014 година, поротата во Малага одлучи да го одбие барањето за суспензија на затворот и нареди итно влегување на Пантоја во затворскиот комплекс во рок од 3 дена по пресудата. [2] [3] Судењето и влегувањето на Пантоја во затвор беа широко покриени од шпанските медиуми. Таа беше ослободена од затвор на 10 февруари 2016 година. [4]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • 1974 – Fue por tu voz
 • 1975 – Que dile y dile
 • 1976 – Ниња Изабела
 • 1978 – Y no estaba muerto, не, не
 • 1979 – 22 абриле тенго
 • 1981 – Ал Алимон
 • 1981 – Аманте, аманте
 • 1982 – Вива Тријана!
 • 1983 – Cambiar por ti
 • 1985 – Маринеро де Луцес
 • 1987 – Tú serás mi Navidad
 • 1988 – Десде Андалузија
 • 1989 – Се ме енамора ел алма
 • 1990 – La canción española
 • 1992 – Коразон херидо
 • 1993 – Де Нади
 • 1996 – Амор етерно
 • 1998 – Венено
 • 1999 – А ту вера
 • 2002 – Донде ел коразон ме леве
 • 2003 – Соја комо соја: grandes éxitos
 • 2003 – Mi Navidad flamenca
 • 2004 – Буена суерте
 • 2005 – Од Pumpin' Dolls
 • 2005 – Sinfonía de la copla
 • 2005 – Mi canción de Navidad
 • 2006 – 10 boleros y una canción de amor
 • 2010 – Изабел Пантоја (шпанска титула) / Енкуентро (титула во Латинска Америка)
 • 2016 – Hasta que se apague el sol
 • 2020 - Canciones que me gustan
 1. „Isabel Pantoja, condenada a 24 meses de cárcel por blanqueo de capitales | Andalucía-Málaga“. El Mundo. Spain. Посетено на June 1, 2015.
 2. „Isabel Pantoja entra en la cárcel | España“. EL PAÍS. Посетено на June 1, 2015.
 3. Roterman, Natalie. „Isabel Pantoja Sentenced To Two Years in Prison For Money Laundering“. Latin Times. Посетено на January 7, 2015.
 4. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на February 10, 2016. Посетено на February 10, 2016.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)