Изабел Едвардшон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изабел Едвардсон во октомври 2012 година

Изабел Емилија Едвардсон (р. 22 јуни 1982)[1]шведска танчерка.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Изабел е родена во Гетеборг.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2007 година, таа танцувала со фудбалерот Џоване Елбер. Учествувала во Let's Dance на ТВ4 во 2011 година.

Во Германија учествувала во Ајде да танцуваме на телевизијата РТЛ. Во 2010 година учествувала како судија во истото шоу.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Од 2003-2014 година живеела во Брауншвајг во Германија, од 2014 година живее во Хамбург со нејзиниот сопруг, танчерот Маркус Вајс. Во 2017 година станала мајка на син.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Birth date“. Архивирано од изворникот на 2016-10-25. Посетено на 2021-11-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]