Изабел Акселсон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Изабел Акселсон (родена 2000/2001 ) [1] е шведска активистка за клима од Стокхолм .[2][3]

Акселсон е активист и организатор на петок за Иднина Шведска од декември 2018 година.[4][5] Кон крајот на јануари 2020 година, таа присуствувала на Светскиот економски форум во Давос заедно со другите климатски активисти, имено Грета Тунберг, Луиза Нојбауер, Лукина Тил и Ванеса Накате .[6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Young climate activist fears words not action at Davos“. Reuters (англиски). 24 January 2020.
  2. „Isabelle Axelsson och Sophia Axelsson talar för Greta Thunberg | Nordisk Samarbejde“. norden.org (шведски). Nordic Council. Посетено на 2020-01-28.
  3. Cotton, Johnny (24 January 2020). „Young climate activist fears words not action at Davos“. Reuters. Посетено на 2020-01-28.
  4. Rydberg, Jenny (23 May 2019). „Klimatstrejk i över hundra länder“. ekuriren.se (шведски). Архивирано од изворникот на 2020-10-09. Посетено на 2020-01-28.
  5. Annebäck, Karin (20 August 2019). "Klimatfrågan har inte tagits på allvar". ETC (шведски). Посетено на 2020-01-28.
  6. Walker, Darren (27 January 2020). „Charity won't fix inequality. Only structural change will“. The Guardian. Посетено на 2020-01-28.
  7. Dahir, Ikran (24 January 2020). „A Ugandan Climate Activist Was Cropped Out Of A News Agency Photo Of Greta Thunberg At Davos“. BuzzFeed News. Посетено на 2020-01-28.