Изабела Еклоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изабела Еклоф
Роден(а)10 февруари 1978 (1978-02-10) (44 г.)
Остра Рид, Шведска[1]
НационалностШвеѓанка
Алма матерНационално филмско училиште на Данска
ЗанимањеСценарист
Режисер

Изабела Еклоф (родена на 10 февруари 1978 година) е шведска сценаристка и режисерка на филмови.

Еклоф била дел од Националното филмско училиште на Данска.[2] Таа служела како „тркач“ во екипата за шведскиот филм во 2008 година, „Нека влезе вистинскиот.[3]

Еклоф заедно со режисерот Али Абаси го напишала шведскиот филм „Граница во 2018 година; заедно го прошириле изворниот материјал, краток расказ од „Џон Ајвиде Линдквист“.[2] За филмот, Еклоф, Абаси и Линдквист биле номинирани за наградата Гулдбаге за најдобро сценарио.[4] Тие биле и номинирани за наградите на Европскиот филм за најдобар сценарист.[5] Таа исто така го напишала и режирала данскиот филм „Празник во 2018 година, за кој ги освоила наградите за најдобар „Њу Вејв“ филм и за најдобар „Њу Вејв“ режисер на Фантастик фестивал во Остин, Тексас;[6] Филмот освоил и четири награди Бодил, вклучувајќи и Најдобар дански филм.[7]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Филм Година Награда Резултат Рееренци
Граница 2018 Европска Филмска награда за Најдобар сценарист Номинирана [5]
2019 Гулдбаге награда за Најдобар сценарист Номинирана [4]
Празник 2018 Фантастик Фест награда за Најдобар „Новбранов“ филм Победничка [6]
Фантастик Фест награда за Најдобар „Новобранов“ режисер Победничка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sveriges dödbok 1901–2013 Swedish death index 1901-2013. Version 6.0. Solna: Sveriges släktforskarförbund. 2014. ISBN 9789187676642.
  2. 2,0 2,1 Simon, Alissa (2 March 2019). „Film Review: 'Border'. Variety. Посетено на 3 March 2019.
  3. „Let the Right One In (2008)“. Swedish Film Institute. Посетено на 3 March 2019.
  4. 4,0 4,1 „Nominerade 2018“. Guldbaggen.se. 10 January 2019. Посетено на 10 January 2019.
  5. 5,0 5,1 „The 31st European Film Awards“ (PDF). European Film Academy. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-10-29. Посетено на 3 March 2019.
  6. 6,0 6,1 „Fantastic Fest 2018 Announces The Fantastic Fest Awards“. Fantastic Fest. 25 September 2018. Посетено на 2 March 2019.
  7. Wind-Friis, Lea (2 March 2019). „Voldtægtsfilm af debutant blev den store vinder til Bodil-festen“. Politiken. Посетено на 2 March 2019.