Идријца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Реката Идријца во близина на Дивото езеро

Идријца — лева притока на реката Соча во западниот дел на предалпската гора. Извира на работ на Војскарската висорамнина (924 m). Долга е 60 км[1], а заедно со сливо 642 км2. Во Соча се влева кај Мостот на Сочи.

Идријца е доста богата со вода (на устието 33,6 m³), но поради варовничкиот состав на теренот по кој протекува, освен карстни извори (Диво езеро, Подротеја) има малку притоки. Од десна стран се Бела, Зала, Церкница и Бача, од левата страна Никова, Каномља и Требуша. Низводно од Идрија е умерено загадена.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Reke, dolge nad 25 km, in njihova padavinska območja" (словенечки и англиски). Statistical Office of the Republic of Slovenia. 2002.