Иднината на вселенските истражувања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Иднината на истражување на вселената вклучува и телескопско истражување и физичко истражување на просторот со роботско вселенско летало и човечко вселенско летање.

Блискорочни мисии за физичко истражување, фокусирани на добивање нови информации за сончевиот систем, се планирани и објавени од национални и приватни организации. Постојат пробни планови за притаени орбитали и мисии за слетување на Месечината и Марс за да се воспостават научни места што подоцна ќе овозможат постојани и само-доволни населби. Понатамошното истражување потенцијално ќе вклучува експедиции и населби на другите планети и нивни месечини, како и воспоставување на руди и гориво места, особено во астероидниот појас. Физичкото истражување надвор од Сончевиот Систем ќе биде роботско за блиска иднина.

Нерасчистени мисии[уреди | уреди извор]

Пробивање на „Starshot''[уреди | уреди извор]

Пробивањето на „Starshot" е истражување и инженерски проект со цел да се развие доказ за вселенски брод наречен StarChip, кој ќе биде способен да прави патување. Пронајден е од Јури Милнер, Стивен Хокинг и Марк Зукенберг..

Месечина[уреди | уреди извор]

Чанге 5[уреди | уреди извор]

Chang'e 5 е роботска кинеска мисија за лунарно истражување што се состои од слетување и возило за враќање на примероците. Тој е закажан за лансирање во 2020 година, откако беше одложено поради неуспехот на второто возило за лансирање „Лонг 5“ во 2017 година. Чанги 5 ќе биде прва мисија за враќање на примероците во Кина, со цел да се вратат најмалку 2 килограми лунарна почва и карпа примероци назад кон Земјата. Како и неговите претходници, леталото е именувано по кинеската божица на Месечината, Чанг.

Ова ќе биде прва лунарна мисија за враќање на примероците од Луна 24 во 1976 година и - доколку биде успешна - тоа ќе ја направи Кина трета земја што ќе врати примероци од Месечината. Launchе започне од сателитскиот центар „Венчанг“ во Хаина

Тенок[уреди | уреди извор]

Паметниот ландер за истражување на Месечината (SLIM) е лунарен земјотрес што го разви Јапонската агенција за истражување на воздушната просторија (JAXA). Земјотрецот ќе демонстрира технологија за прецизно слетување. До 2017 година, земјиштето требаше да биде лансирано во 2021 година, но ова е последователно одложено до јануари 2022 година, како резултат на доцнењето во мисијата за реми на СЛИМ, XRISM.

Артемис 1[уреди | уреди извор]

Артемис 1 (познат и како Артемис I) е претстојниот тежок неуспешен лет за програмата на НАСА „Артемис“, што е првиот интегриран лет на ракетата со високи ракети на агенцијата Орион МПЦВ и систем за лансирање на вселената.

Порано познат како Истражувачка мисија-1 (ЕМ-1), мисијата беше преименувана по воведувањето на програмата Артемис. Лансирањето ќе се одржи во Launch Complex 39B во вселенскиот центар Кенеди, каде вселенското летало Орион ќе биде испратено со мисија од 25,5 дена, 6 од тие денови во ретроградна орбита околу Месечината.[1] Мисијата ќе ја сертифицира ракетата „Орион“ и ракетата „Систем за лансирање на вселената“ за екипажните летови кои започнуваат со вториот тест за летање на системот „Орион и вселенско лансирање“, Артемис 2 во септември 2022 година,[се бара извор] што ќе има екипа од четири околу Месечината во еднонеделна мисија и назад пред собранието на Лунарниот портал во лунарната орбита, што ќе се случи помеѓу 2022 и 2023 година.

Марс[уреди | уреди извор]

Розалинд Френклин[уреди | уреди извор]

Розалинд Франклин,[2] претходно познат како роверот „Ексомарс“, е планиран роботски Марс ровер, дел од меѓународната програма „ Ексомарс “ предводена од Европската вселенска агенција и руската државна корпорација Роскосмос.[3][4]

Закажано за лансирање во јули 2020 година, планот повикува на руско возило за лансирање, модул за носач ЕСА и руски слетувач по име Казачок,[5] што ќе го распореди роверот на површината на Марс.[6] Откако безбедно ќе слета, ровер- сончевиот погон ќе започне седуммесечна (218- сол ) мисија да бара постоење на минатиот живот на Марс. На Рута гас орбитер (TGO), која започна во 2016 година, ќе работи како и Розалинд ' и податоци-релејни сателитски лендерот е.[7]

Марс 2020 година[уреди | уреди извор]

Цртеж на компјутерски дизајн за роверот Марс 2020

Марс 2020 е мисија на Марс Ровер од Програмата за истражување на Марс на НАСА, со планирано лансирање на 17 јули 2020 година и допрено во кратерот Језеро на Марс на 18 февруари 2021 година.[8][9] Willе испита астробиолошки релевантна античка околина на Марс и ќе ги испита нејзините површински геолошки процеси и историја, вклучително и проценка на нејзината минато живеалиште, можноста за минато живеење на Марс и потенцијалот за зачувување на биосигнациите во рамките на достапните геолошки материјали.[10][11] Willе ги зачувува контејнерите со примероци по својата рута за потенцијална идна мисија за враќање на примероците од Марс.[12]

Неименуваната мисија Марс 2020 ја објави НАСА на 4 декември 2012 година на есенскиот состанок на Американската геофизичка унија во Сан Франциско. Дизајнот на роверот е изведен од роверот <i id="mwmA">Кјуриосити</i> и ќе користи многу компоненти веќе фабрикувани и тестирани, нови научни инструменти и основна вежба.[13] Willе носи и хеликоптерско беспилотно летало.

Глобал орбитар за далечински сензори на Марс и мал Ровер[уреди | уреди извор]

Марс Глобал далечински сензор орбитар и мал Ровер (ХХ-1) е планиран проект од страна на Кина за распоредување орбитар и ровер на Марс.[14] Мисијата се планира да биде лансирана во јули или август 2020 година [15][16] со ракета со силен лифт од 5 март.[17][18][19] Неговите наведени цели се да бараат докази за тековниот и минатиот живот и да се процени животната средина на планетата.[20][21]

Мангалијан 2[уреди | уреди извор]

Мисијата 2 на Марс Орбитер (МОМ 2), исто така наречена Мангалијан-2, е втора меѓупланетарна мисија во Индија, планирана за лансирање на Марс од страна на Индиската организација за истражување на вселената (ИСРО). Како што се појавија според некои извештаи, мисијата требаше да биде орбитар на Марс предложен за 2024 година.[22] Сепак, во снименото интервју во октомври 2019 година, директорот на VSSC посочи вклучување на слетувачот и ровер.[23] Орбитата ќе користи аеробрика за да ја намали почетната апоапсис и да влезе во орбита посоодветна за набудувања.[24][25]

Надеж за мисијата на Марс[уреди | уреди извор]

Мисијата „Надеж Марс“ е мисија за истражни вселенски истражувања на Марс, изградена од Обединетите Арапски Емирати и е поставена за лансирање во 2020 година. По лансирањето, таа ќе стане првата мисија на Марс од која било арапска или муслиманска земја со мнозинство. Сондата ќе ја проучи Марсовата атмосфера и ќе обезбеди детали во врска со дневната клима и преку сезонските циклуси, временските настани во пониската атмосфера, како што се невремето од прашина, како и времето на Марс различни географски области. Истрагата ќе се обиде да одговори на прашањата на научната заедница зошто атмосферата на Марс губи водород и кислород во вселената и причината поради драстичните климатски промени на Марс.

Астероиди[уреди | уреди извор]

Напис во научното списание „ Природа“ предложи употреба на астероиди како порта за истражување на вселената, при што крајната дестинација е Марс. За да се оствари ваквиот пристап остварлив, треба да се исполнат три барања: прво, „темелно истражување со астероиди за да се најдат илјадници тела во близина, погодни за астронаутите да ги посетуваат“; второ, „продолжување на времетраењето на летот и можноста за растојание до постојано зголемување на опсегот до Марс“; и, конечно, „развивање на подобри роботски возила и алатки кои им овозможуваат на астронаутите да истражуваат астероид без оглед на нејзината големина, форма или спин“. Понатаму, користењето астероиди ќе им овозможи на астронаутите заштита од галактички космички зраци, а екипите на мисијата можат да слетаат на нив без голем ризик од изложеност на зрачење

Патеката на вселенското летало (зелена) е прикажано во референтна рамка каде Јупитер останува неподвижен. Луси има две блиски земјоски летови пред да се сретне со своите тројански цели. По 2033 година, Луси ќе продолжи со велосипедизам меѓу двете тројански облаци на секои шест години.

Луси[уреди | уреди извор]

Луси, дел од Програмата за откривање на НАСА, е предвидено да започне во октомври 2021 година за да истражи шест Тројански астероиди и астероид на Главниот појас. Двете тројански ројци пред и зад Јупитер се смета дека се темни тела изработени од ист материјал како надворешните планети што биле влечени во орбитата кај Јупитер.[26] Луси ќе биде првата мисија за проучување на тројанците, а научниците се надеваат дека наодите од оваа мисија ќе го револуционизираат нашето знаење за формирање на сончевиот систем. Поради оваа причина, проектот е именуван по Луси, фосилизиран хоминид што обезбеди увид во еволуцијата на луѓето. Студираните астероиди се антички фосили на формирање на планетите кои би можеле да содржат индиции за потеклото на животот на Земјата.[27]

Психа[уреди | уреди извор]

Вселенското летало „ Психа“, дел од Програмата за откривање на НАСА, е предвидено да биде лансирано кон крајот на 2022 година до 16 психа, метален предмет во астероидниот појас.[28] 16 Психата е 130 милји (210)   км) широк, а направен е скоро целосно од железо и никел наместо мраз и карпа. Поради овој уникатен состав, научниците веруваат дека тоа се остатоци од јадрото на планетата што го изгубило надворешноста преку низа судири, но можно е дека 16 психа е само растопена материја.[26] НАСА се надева дека ќе добие информација за планетарно формирање од директно проучување на изложената внатрешност на планетарно тело, што во спротивно не би било можно.[29]

ОСИРИС-РЕкс[уреди | уреди извор]

OSIRIS-REx (Оригинали, Спектрално толкување, идентификација на ресурси, безбедност, „Редолит истражувач“) е мисија на астероид за студирање и враќање на примероците од НАСА. Главната цел на мисијата е да добие примерок од најмалку 60 grams (2.1 oz) од 101955 Bennu, со јаглерод во близина на Земјата астероидот, и се врати на примерокот на Земјата за детална анализа. Направениот материјал се очекува да им овозможи на научниците да научат повеќе за формирањето и еволуцијата на Сончевиот Систем, неговите почетни фази на формирање на планетата и изворот на органски соединенија што доведоа до формирање на живот на Земјата.[30] Доколку биде успешна, ОСИРИС-РЕкс ќе биде првиот американски летало што ќе врати примероци од астероид. Инструментот „Лидар“ користен над ОСИРИС-РЕкс е изграден од Локхид Мартин, во соработка со канадската вселенска агенција.[31][32]

ОСИРИС-РЕкс беше лансиран на 8 септември 2016 година, леташе покрај Земјата на 22.09.2017 година и стигна до близина на Бенну на 3 декември 2018 година, каде што започна да ја анализира нејзината површина за целната област на примероци во текот на следните неколку месеци. Се очекува да се врати со својот примерок на Земјата на 24 септември 2023 година.[33]

Гас гиганти[уреди | уреди извор]

СУД[уреди | уреди извор]

Истражувачот JUpiter ICy месечини (JUICE) е меѓупланетарно вселенско летало во развој од страна на Европската вселенска агенција (ЕСА) со „ Ербас одбрана и простор“ како главен изведувач. Мисијата е развиена за да го посети Јовијанскиот систем фокусиран на проучување на три од галилејските месечини на Јупитер: Ганимеде, Калисто и Европа (со исклучок на повеќе вулкански активни Ио ) за кои се смета дека имаат значителни тела на течна вода под нивните површини, правејќи потенцијално применливи околини. Вселенското летало е поставено за лансирање во јуни 2022 година и би стигнало до Јупитер во октомври 2029 година по пет гравитациски асистенции и 88 месеци патување. До 2033 година леталото треба да влезе во орбитата околу Ганимед за неговата блиска научна мисија и да стане првото вселенско летало што орбитира околу месечината, освен Месечината на Земјата.

Европа Клипер[уреди | уреди извор]

Анимација на траекторијата на Европа Клипер околу Јупитер

Europa Clipper [34] (порано позната како мисија со повеќе летали на Европа) е меѓупланетарна мисија во развој од страна на НАСА која се состои од орбитар. Направено за лансирање во 2025 година,[35] леталото се развива за да се проучи галилејската месечина Европа преку серија лета, додека беше во орбитата околу Јупитер.

Оваа мисија е закажан лет на Секторот за наука за планети, назначен за голема стратешка научна мисија и финансиран во рамките на програмата за истражување на сончевиот систем на Канцеларијата за планетарни мисии, како втор лет.[36][37] Поддржана е и од новата програма за истражување на светот на океаните.[38] Europa Clipper ќе изврши последователни студии на оние направени од вселенското летало Галилео во текот на своите осум години во орбитата на Јупитер, што укажува на постоење на подземно океан под мразот на кора на Европа. Плановите за испраќање на вселенското летало во Европа првично беа замислени со проекти како што се „ Еуропа Орбитер“ и „ Јупитер Ајси Монс Орбитер“, во кој леталото би се вбризгувало во орбитата околу Европа. Сепак, поради негативните ефекти на зрачењето од Јупитер магнетосферата во европската орбита, беше решено дека ќе биде побезбедно да се вбризгува леталото во елипсовидна орбита околу Јупитер и наместо тоа да се направат 45 блиски летања на месечината. Мисијата започна како заедничка истрага помеѓу лабораторијата за придвижување на авиони и лабораторијата за применета физика.

Пробив на Енкелад[уреди | уреди извор]

Пробивот Енкелад е концепт за мисија на вселенско испитување на астробиологијата за да се истражи можноста за живот на Месечината Сатурн, Енкелад.[39] Во септември 2018 година, НАСА потпиша договор за соработка со Пробивот за заедничко создавање на концептот на мисијата.[40] Оваа мисија ќе биде прва приватна финансирана мисија за вселенско вселенување.[41] Wouldе ја проучи содржината на сливите што исфрлаат од топлиот океан на Енкелад преку нејзината јужна кора од мраз.[42] Ледената кора на Енкелад се смета дека е дебела околу два до пет километри,[43] и сондата би можела да користи радар што продира во мраз за да ја ограничи неговата структура.[44]

Вселенски телескопи[уреди | уреди извор]

ЧЕОПИ[уреди | уреди извор]

CHEOPS (карактеризирајќи ги сателитите со егзопланетите) е планиран европски вселенски телескоп за проучување на формирањето на екстрасоларни планети. Прозорецот за лансирање за CHEOPS е четвртиот квартал од 2019 година.[45]

Мисијата има за цел да донесе оптички телескоп Ritchey-Chrttien со решетка од 30   см, поставена на стандардна мала сателитска платформа, во сончева синхрона орбита од околу 700 kiloметарs (2,300,000 ст) надморска височина. За планираното времетраење на мисијата од 3,5 години, CHEOPS треба да ги испита познатите транзитни егзопланети кои орбитираат околу светли и блиски везди.[46]

ПЛАТО[уреди | уреди извор]

Планетарните транзити и осцилацијата на вездите (ПЛАТО) е вселенски телескоп што се развива од страна на Европската вселенска агенција за лансирање во 2026 година.[47] Целите на мисијата се да пребаруваат за планетарни транзити низ една милион starsвезди и да се откријат и карактеризираат карпести екстрасоларни планети околу yellowвездите на жолти џуџиња (како наше сонце ), субгиетни starsвезди и црвени џуџести starsвезди. Акцентот на мисијата е ставен на планетите слични на земјата во зоната што може да се заобиколи околу starsвездите слични на сонцето, каде што водата може да постои во течна состојба.[48] Тоа е трета мисија од средна класа во програмата на Космички визија на ЕСА и именувана по влијателниот грчки филозоф Платон, основачка фигура на западната филозофија, наука и математика. Секундарна цел на мисијата е да се испитаат stвездени осцилации или сеизмичка активност кај starsвездите за да се измерат вездени маси и еволуцијата и да се овозможи прецизна карактеризација на starвездата на домаќините на планетите, вклучително и нејзината возраст.[49]

Вселенски телескоп на Jamesејмс Веб[уреди | уреди извор]

Вселенскиот телескоп Jamesејмс Веб (JWST или „Веб“) е вселенски телескоп за кој се планира да биде наследник на вселенскиот телескоп Хабл.[50][51] JWST ќе обезбеди значително подобрена резолуција и чувствителност над Хабл, и ќе овозможи широк спектар на истражувања низ областа на астрономијата и космологијата, вклучително и набудување на некои од најоддалечените настани и предмети во универзумот, како што е формирањето на првите галаксии. Други цели вклучуваат разбирање на формирање на starsвезди и планети и директно сликање на егзопланетите и новите.[52]

Основното огледало на JWST, Електричниот телескоп елемент, е составено од 18 хексагонални сегменти на огледала, изработени од злато - берилиум, кои се комбинираат за да создадат 6.5 метарs (21 ст; 260 ин) огледало дијаметар што е многу поголемо од 2.4 метарs (7.9 ст; 94 ин) дел на Хабл 2.4 метарs (7.9 ст; 94 ин) огледало. За разлика од Хабл, кој набудува во блиските ултравиолетови, видливи и блиски инфрацрвени (0,1 до 1 μm) спектар, JWST ќе го набудува во понизок опсег на фреквенција, од видлива светлина со должина на бранова должина, преку среден инфрацрвен (0,6 до 27 μm), што ќе му овозможи да ги набудува објектите со голема брзина, кои се премногу стари и премногу далечни за Хабл да ги наб toудува.[53] Телескопот мора да се задржи многу ладно за да може да се набудува во инфрацрвениот без мешање, така што ќе биде распореден во просторот во близина на точката Лагрангиска Земја - Сонцето L2, а голем сончев штит изработен од силициум - и алуминиумски обложен Каптон ќе го задржи своето огледало и инструменти под 50 K (−223.2 °C; −369.7 °F).[54]

Мисии[уреди | уреди извор]

Развој на деловна екипа[уреди | уреди извор]

Комерцијален екипаж за развој (CCDev) е програма за развој на човечки вселенски летови, финансирана од владата на САД и управувана од НАСА. CCDev ќе резултира во американски и меѓународни астронаути кои летаат кон Меѓународната вселенска станица (ISS) на приватно возило на екипажот.

Оперативните договори за летање на астронаутите беа доделени во септември 2014 година на SpaceX и Boeing. Тест-летовите на Змеј 2 и ЦСТ-100 се закажани за 2019 година.[55] Во очекување на завршувањето на демонстрациите, секоја компанија е договорена да достави шест летови до ISS помеѓу 2019 и 2024 година.[56] Првата група астронаути беше објавена на 3 август 2018 година.[57]

Програма Артемис[уреди | уреди извор]

Програмата „Артемис“ е тековна програма за создавање вселенско летање спроведена од НАСА, американски комерцијални компании за вселенско летање и меѓународни партнери како што е ЕСА,[58] со цел да слета „првата жена и следниот маж“ на Месечината, конкретно на лунарен Јужен Пол регион до 2024 година. Артемис би бил следниот чекор кон долгорочната цел да се воспостави одржливо присуство на Месечината, да се постават темелите на приватните компании да градат лунарна економија и на крајот да ги испраќаат луѓето на Марс.

Во 2017 година, лунарната кампања беше овластена со Директивата за вселенска политика 1, користејќи различни тековни вселенски летачки програми како Орион, Лунарниот портал, Комерцијални лунарни вредности на оптоварување и додавање на неразвиено принудно придвижување. Системот за лансирање на вселената ќе послужи како основно возило за лансирање за Орион, додека комерцијалните лансирни возила се планирани за употреба за да се започне со разни други елементи од кампањата.[59] НАСА побара дополнително финансирање од 1,6 милијарди американски долари за „Артемис“ за фискална година 2020 година,[60] додека Комисијата за присвојување во Сенатот побара од НАСА пет-годишен профил на буџетот [61] кој е потребен за проценка и одобрување од страна на Конгресот.[62][63]

Spaceвезда на SpaceX[уреди | уреди извор]

Планирано е SpaceX Starship да биде вселенско летало лансирано како втора фаза на еднократно возило за лансирање. Концептот е во развој од страна на SpaceX, како приватен проект за вселенско летање.[64] Тој е дизајниран да биде долгорочен товар - и вселенско летало за превоз на патници.[65] И покрај тоа што ќе се тестира самостојно на почетокот, ќе се користи на лансирање на орбиталата со дополнителна бустерна фаза, Супер Хејв, каде „Старсип“ би служел како втора фаза на возило за лансирање од две степени до орбита.[66] Комбинацијата на вселенско летало и бустер се нарекува и Stвезда.[67]

Ограничувања со длабоко истражување на вселената[уреди | уреди извор]

Идните можности за длабоко вселенско истражување се во моментов задржани од збир на технички, практични, астрономски и човечки ограничувања, кои ја дефинираат иднината на управувано и беспилотно истражување на вселената. Од 2017 година, најоддалечената патувана вештачка истрага е сегашната мисија на НАСА Војаџер 1,[68] моментов околу 13 милијарди милји (21 милијарди км), или 19,5 лесни часови далеку од Земјата, додека најблиската theвезда е околу 4,4 светлосни години.

Технички ограничувања[уреди | уреди извор]

Тековниот статус на вселенската технологија, вклучително и погонски системи, навигација, ресурси и складирање на сите сегашни ограничувања за развој на истражување на човековиот простор во блиска иднина.

Растојанија[уреди | уреди извор]

Астрономскиот редослед на големината на растојанието помеѓу нас и најблиските starsвезди е предизвик за тековниот развој на истражување на вселената. Со нашата сегашна најголема брзина од 157,100 miles per hour (252,800 km/h), сондата Хелиос 2 ќе пристигнеше до најблиската starвезда, Проксима Кентаури, за околу 18,000 години,[69] многу подолг од човечкиот животен век и затоа бара многу побрзи начини на транспорт отколку што се достапни денес. Важно е да се напомене дека оваа најголема брзина е постигната како резултат на ефектот Оберт, каде леталото беше забрзано од гравитацијата на Сонцето. Најбрзата брзина на бегство од Сончевиот Систем е онаа на Војаџер 1 со 17 км / с.

Погон и гориво[уреди | уреди извор]

Погонски мотор со база на плазма VASIMR [70]

Во однос на погонот, главниот предизвик е лифтовите и почетниот интензитет, бидејќи во вакуумот на просторот не постои триење. Врз основа на целите на мисијата, вклучително и фактори како што се растојание, оптоварување и време на летање, типот на погонски погон што се користи, планиран да се користи или во дизајнот варира од хемиски горива, како што се течен водород и оксидатор [71] ( Вселенска шатл главна Мотор ), до плазма [70] или дури и горивни нано-честички.[72]

Шематски е моторот за нуклеарна фисија на Longshot на проектот

Што се однесува до идните случувања, теоретските можности за нуклеарно движење се анализирани пред повеќе од 60 години, како што се нуклеарна фузија ( проект Даедалус ) и погон на нуклеарно пулсот ( Проект Лонгч ),[73] но оттогаш се прекинати од практичното истражување на НАСА. Од друга научна фантастика, теорискиот погон на Алкубиер претставува математичко решение за патување „побрзо од светлината“, но ќе биде потребна масовна енергија на Јупитер, а да не зборуваме за техничките проблеми.[74]

Човечки ограничувања[уреди | уреди извор]

Човечкиот елемент во истражената вселенска истражување додава одредени физиолошки и психолошки проблеми и ограничувања на идните можности на истражување на вселената, заедно со просторот за складирање и одржување и масовните проблеми.

Физиолошки проблеми[уреди | уреди извор]

Преодните големини на телото се штетни за ориентацијата, координацијата и рамнотежата. Без постојана гравитација, коските страдаат од остеопороза, а нивната минерална густина паѓа 12 пати побрзо од просечната постара возрасна личност.[75] Без редовно вежбање и исхрана, може да има кардиоваскуларно влошување и губење на јачината на мускулите.[76] Дехидрирањето може да предизвика камења во бубрезите,[77] и постојаниот хидро-статички потенцијал во нула-g може да ги пренасочи телесните течности нагоре и да предизвика проблеми со видот.[78]

Покрај тоа, без околното магнетно поле како Земјиште како штит, сончевото зрачење има многу поостри ефекти врз биолошките организми во вселената. Изложеноста може да вклучува оштетување на централниот нервен систем, (изменета когнитивна функција, намалување на моторната функција и влошување на можни промени во однесувањето во однесувањето), како и можност за дегенеративни заболувања на ткивата.

Психолошки проблеми[уреди | уреди извор]

Habивеалиште на стаклена градина Биосфера 2

Според НАСА, изолацијата во вселената може да има штетни ефекти врз психата на човекот. Прашања во однесувањето, како што се нискиот морал, промените во расположението, депресијата и намалувањето на меѓучовечките интеракции, нередовните ритми за спиење и заморот се случуваат независно до нивото на обука, според збирот на социјални експерименти на НАСА.[79] Најпознатото од нив, Биосфера 2,[80] беше експерт за екипаж 2 години, 8 лица во 90-тите години, во обид да ги проучи човечките потреби и опстанокот во изолирана околина. Резултатот од кои беа нагласени меѓучовечките интеракции и несоодветното однесување, вклучително и ограничување, па дури и прекин на контакт помеѓу членовите на екипажот, заедно со неуспехот да се одржи траен систем за рециклирање на воздухот и снабдувањето со храна.[81]

Извори и одржување[уреди | уреди извор]

Разгледувајќи ја идната можност за продолжени, управувани мисии, складирање храна и дополнување, се релевантни ограничувања. Од гледна точка на складирање, НАСА проценува дека 3-годишна мисија на Марс ќе бара околу 24 thousand pounds (11 t) храна, најголем дел во форма на препарирани, дехидрирани оброци од околу 1.5 pounds (0.68 kg) дел.[82] Свежите производи ќе бидат достапни само во почетокот на летот, бидејќи нема да има системи за ладење. Релативната голема тежина на водата е ограничување, така што на Меѓународната вселенска станица (ISS) употребата на вода по лице е ограничена на 11 litres (2.9 US gal) на ден, во споредба со просечните 132 litres (35 US gal) Американците 132 litres (35 US gal).

ISS „Вегеги систем за раст на растенијата“ и Црвена Романија зелена салата

Што се однесува до снабдувањето дополнување, направени се напори за рециклирање, повторна употреба и производство, да се направи складирање поефикасно. Водата може да се произведе преку хемиски реакции на водород и кислород во ќелиите на горивото,[82] и обидите и методите за одгледување зеленчук во микро-гравитација се развиваат и ќе продолжат да се истражуваат. Марулата веќе успешно расте во системот на растително растение „Везги“ на ISS и го консумирале астронаутите, иако големи плантажи се уште непрактични,[83] резултат на фактори како што се опрашување, долги периоди на раст и недостаток на ефикасни перници за садење.

Вештачка интелигенција и развој на вселнски роботи[уреди | уреди извор]

Идејата за употреба на автоматизирани системи на високо ниво за вселенски мисии стана пожелна цел за вселенските агенции низ целиот свет. За ваквите системи се верува дека даваат придобивки, како што се пониска цена, помалку човечки надзор и можност за истражување подлабоко во просторот, што обично е ограничено со долги комуникации со контролорите на човекот. Автономијата ќе биде клучна технологија за идно истражување на нашиот сончев систем, каде роботското летало честопати ќе биде надвор од комуникација со нивните контролори на човекот.

Автономни системи[уреди | уреди извор]

Автономијата е дефинирана со три барања:

 1. Способност да донесуваат и носат одлуки самостојно, врз основа на информации за тоа што го почувствувале од светот и нивната сегашна состојба.
 2. Способност да се толкува дадената цел како список на активности што треба да се преземат.
 3. Способноста да не успеат флексибилно, значи дека се во можност постојано да ги менуваат своите постапки врз основа на она што се случува во рамките на нивниот систем и околината.

Во моментов, постојат многу проекти што се обидуваат да ги унапредат вселенските истражувања и развој на вселенски занаети со употреба на ВИ.[84]

Автоносен научен експеримент на НАСА[уреди | уреди извор]

НАСА го започна својот автономен научен експеримент (АСЕ) на Земјата Набудување-1 (ЕО-1), што е првиот сателит на НАСА во милениумската програма, серија за набудување на Земјата, лансирана на 21 ноември 2000 година. Автономијата на овие сателити е способна за анализи, ре-планирање, робусно извршување и дијагностицирање засновано врз модели. Сликите добиени од EO-1 се анализираат на табла и надолу поврзани кога се појавува промена или интересен настан. Софтверот ASE успешно обезбеди над 10,000 слики од науката. Овој експеримент беше почеток на многумина што НАСА го смисли за ВИ да влијае врз иднината на истражување на вселената.

Советник за вештачко разузнавање[уреди | уреди извор]

Целта на НАСА со овој проект е да развие систем што може да им помогне на пилотите со давање експертски совет во реално време во ситуации кои пилот-обука не ги покрива или само помош со пилотски мисли за време на летот. Врз основа на когнитивниот компјутерски систем IBM Watson, советникот за лет на АИ повлекува податоци од голема база на податоци со релевантни информации како прирачници за авиони, извештаи за несреќи и извештаи за блиски повици за да им дава совети на пилотите. Во иднина, НАСА сака да ја имплементира оваа технологија за создавање целосно автономни системи, кои потоа можат да се користат за истражување на вселената. Во овој случај, когнитивните системи ќе послужат како основа, а автономниот систем целосно ќе одлучува за текот на дејствување на мисијата, дури и за време на непредвидени ситуации.[85] Сепак, за да се случи ова, сè уште се потребни многу придружни технологии.

Во иднина, НАСА се надева дека ќе ја користи оваа технологија не само во летовите на земјата, туку и за идно истражување на вселената. Во суштина, НАСА планира да го измени овој советник за летање на АИ за апликации со подолг дострел. Покрај она што е технологија сега, ќе има и дополнителни когнитивни компјутерски системи кои ќе можат да одлучат за вистинскиот сет на активности засновани врз непредвидени проблеми во вселената. Сепак, за да може ова да биде можно, сè уште има многу придружни технологии кои треба да се подобрат.

Стерео визија за избегнување на судир[уреди | уреди извор]

За овој проект, целта на НАСА е да спроведе стерео визија за избегнување на судир во вселенските системи за работа со и поддршка на автономни операции во околина на летот. Оваа технологија користи два камери во рамките на својот оперативен систем кои имаат ист приказ, но кога ќе се соберат понудат голем број податоци што даваат двогледи. Поради својот систем на дво-камера, истражувањето на НАСА укажува на тоа дека оваа технологија може да открие опасности во руралните и во околните летови на дивината. Поради овој проект, НАСА даде голем придонес кон развој на целосно автономен UAV. Во моментов, стерео визија може да конструира стерео визуелен систем, да ги обработува податоците за видот, да се осигура дека системот работи правилно и на крај изведува тестови со кои се утврдува опсегот на заобиколувачки објекти и терени. Во иднина, НАСА се надева дека оваа технологија исто така може да го одреди патот за да се избегне судир. Крајната цел на технологијата е да може да извлече информации од облачни облаци и да ги постави овие информации во историски податоци за картата. Користејќи ја оваа мапа, технологијата тогаш може да може да екстраполира со пречки и одлики во стерео податоците што не се во податоците на мапата. Ова би помогнало во иднината на истражување на вселената, каде луѓето не можат да видат дека се движат, спречувајќи предмети што можат да го оштетат подвижниот вселенски занает.[86]

Предности на АИ[уреди | уреди извор]

Автономните технологии ќе можат да изведуваат и надвор од предодредени активности. Тие ќе ги анализираат сите можни состојби и настани што се случуваат околу нив и ќе излезат со безбеден одговор. Покрај тоа, таквите технологии можат да ги намалат трошоците за лансирање и вклученоста на земјата. Перформансите ќе се зголемат исто така. Автономијата ќе може брзо да реагира при средба со непредвиден настан, особено во длабоко вселенско истражување каде комуникацијата назад кон Земјата би траела премногу долго. Вселенското истражување би можело да ни овозможи знаење за нашиот универзум, како и случајно да развиваме пронајдоци и иновации. Патувањето до Марс и подалеку би можело да поттикне развој на напредок во медицината, здравството, долговечноста, транспортот, комуникациите што може да имаат апликации на Земјата.[84]

Развој на роботско летало[уреди | уреди извор]

Енергија[уреди | уреди извор]

Соларни панели[уреди | уреди извор]

Промените во развојот на вселенсиот брод треба да одговорат на зголемената енергетска потреба за идните системи. Вселенските летала што се насочуваат кон центарот на нашиот сончев систем ќе вклучат засилена технологија на соларни панели за да се искористи изобилството соларна енергија што ги опкружува. Идниот развој на соларни панели е насочен кон нивно работење поефикасно додека се полесни.[87]

Генератори на термоелектрични радиоизотопи[уреди | уреди извор]

Термоелектрични генератори на радиоизотоп (RTEG или RTG) се уреди со цврста состојба кои немаат подвижни делови. Тие создаваат топлина од радиоактивното расипување на елементите како што е плутониумот и имаат типичен животен век подолг од 30 години. Во иднина, атомските извори на енергија за вселенското летало се надеваат дека ќе бидат полесни и ќе траат подолго отколку што прават во моментов.[88] Тие би можеле да бидат особено корисни за мисиите на надворешниот сончев систем кој добива значително помалку сончева светлина, што значи дека производството на значителна моќност со соларни панели би било непрактично.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Huot, Daniel, уред. (27 November 2015). „The Ins and Outs of NASA's First Launch of SLS and Orion“. NASA. Посетено на 3 May 2016.
 2. Amos, Jonathan (7 February 2019). „Rosalind Franklin: Mars rover named after DNA pioneer“. BBC News. Посетено на 7 February 2019.
 3. Vago, Jorge; Witasse, Olivier; Baglioni, Pietro; Haldemann, Albert; Gianfiglio, Giacinto; и др. (August 2013). „ExoMars: ESA's Next Step in Mars Exploration“ (PDF). Bulletin. European Space Agency (155): 12–23.
 4. Katz, Gregory (27 March 2014). „2018 mission: Mars rover prototype unveiled in UK“. Excite.com. Associated Press. Посетено на 29 March 2014.
 5. Wall, Mike (21 March 2019). „Meet 'Kazachok': Landing Platform for ExoMars Rover Gets a Name - In 2021, Rosalind Franklin will roll off Kazachok onto the red dirt of Mars“. Space.com. Посетено на 21 March 2019.
 6. „Russia and Europe Team Up for Mars Missions“. Space.com. 14 March 2013. Посетено на 24 January 2016.
 7. de Selding, Peter B. (26 September 2012). „U.S., Europe Won't Go It Alone in Mars Exploration“. Space News. Посетено на 5 January 2014.
 8. Chang, Kenneth (19 November 2018). „NASA Mars 2020 Rover Gets a Landing Site: A Crater That Contained a Lake - The rover will search the Jezero Crater and delta for the chemical building blocks of life and other signs of past microbes“. The New York Times. Посетено на 21 November 2018.
 9. Wall, Mike (19 November 2018). „Jezero Crater or Bust! NASA Picks Landing Site for Mars 2020 Rover“. Space.com. Посетено на 20 November 2018.
 10. Chang, Alicia (9 July 2013). „Panel: Next Mars rover should gather rocks, soil“. Associated Press. Посетено на 12 July 2013.
 11. Schulte, Mitch (20 December 2012). „Call for Letters of Application for Membership on the Science Definition Team for the 2020 Mars Science Rover“ (PDF). NASA. NNH13ZDA003L.
 12. „Summary of the Final Report“ (PDF). NASA / Mars Program Planning Group. 25 September 2012.
 13. Amos, Jonathan (4 December 2012). „Nasa to send new rover to Mars in 2020“. BBC News. Посетено на 5 December 2012.
 14. Jones, Andrew (9 February 2018). „China simulates Mars landing in preparation for 2020 mission“. GBTimes. Посетено на 3 March 2018.
 15. „China shows first images of Mars rover, aims for 2020 mission“. Reuters. Посетено на 24 August 2016.
 16. „Interview with Zhang Rongqiao, the man behind China's mission to Mars“. Youtube. Посетено на 24 August 2016. China Central Television
 17. Jones, Andrew (22 February 2016). „China is racing to make the 2020 launch window to Mars“. GBTimes. Посетено на 2016-02-22.
 18. Berger, Eric (22 February 2016). „China pressing ahead with orbiter and lander mission to Mars“. Ars Technica. Посетено на 2016-02-23.
 19. Lu, Shen (4 November 2016). „China says it plans to land rover on Mars in 2020“. CNN News. Посетено на 2016-02-23.
 20. „China Exclusive: China's aim to explore Mars“. Xinhua News. 21 March 2016. Посетено на 2016-03-24.
 21. The subsurface penetrating radar on the rover of China's Mars 2020 mission. B. Zhou, S. X. Shen, Y. C. Ji, etal. 2016 16th International Conference on Ground Penetrating Radar (GPR). 13–16 June 2016.
 22. Jatiya, Satyanarayan (18 July 2019). „Rajya Sabha Unstarred Question No. 2955“. Архивирано од изворникот (PDF) на 30 August 2019. Посетено на 30 August 2019.
 23. „Episode 90 – An update on ISRO's activities with S Somanath and R Umamaheshwaran“. AstrotalkUK. October 24, 2019. Посетено на October 30, 2019.
 24. Laxman, Srinivas (29 October 2016). „With 82 launches in a go, Isro to rocket into record books“. The Times of India. Times News Network. Посетено на 3 October 2018.
 25. Bagla, Pallava (17 February 2017). „India eyes a return to Mars and a first run at Venus“. Science. doi:10.1126/science.aal0781. Посетено на 1 May 2017.
 26. 26,0 26,1 Kaplan, Sarah (2017-01-04). „NASA's newest missions will explore the solar system's asteroids“. Washington Post (англиски). ISSN 0190-8286. Посетено на 2017-10-24.
 27. Garner, Rob (2017-04-21). „Lucy: The First Mission to Jupiter's Trojans“. NASA (англиски). Посетено на 2017-10-24.
 28. „Psyche“. www.jpl.nasa.gov. Посетено на 2017-10-24.
 29. „Cassini Is Gone. Here Are the Next Space Missions to Watch Out For“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2017-10-24.
 30. „OSIRIS-REx Mission Selected for Concept Development“. Goddard Space Flight Center. Архивирано од изворникот на 6 June 2012.
 31. „Canadian Space Milestones“. www.asc-csa.gc.ca. 4 December 2007. Посетено на 2018-12-19.
 32. „About OSIRIS-REx“. www.asc-csa.gc.ca. 6 August 2018. Посетено на 2018-12-19.
 33. „OSIRIS-REx Factsheet“ (PDF). NASA/Explorers and Heliophysics Projects Division. August 2011.
 34. „Europa Multiple Flyby Mission“. Solar System Exploration. National Aeronautics and Space Administration. Архивирано од изворникот на July 10, 2015. Посетено на July 9, 2015.
 35. Europa Clipper passes key review. Jeff Foust, Space News. 22 August 2019.
 36. Wolfe, Alexis; McDonald, Lisa (July 21, 2017). „Balance of NASA Planetary Science Missions Explored at Hearing“. American Institute of Physics. Посетено на May 29, 2019.
 37. PMPO staff. „Solar System Exploration Missions List“. Planetary Missions Program Office (PMPO). National Aeronautics and Space Administration (NASA). Архивирано од изворникот на March 27, 2018. Посетено на March 27, 2018.
 38. „NASA'S FY2016 BUDGET REQUEST – Overview“ (PDF). SpacePolicyOnline.com. May 27, 2015. Посетено на May 29, 2019.
 39. „Billionaire aims to jump-start search for alien life and rewrite rules of space exploration“. NBC News (англиски). Посетено на 2019-02-17.
 40. Mandelbaum, Ryan F. „Report: NASA and Yuri Milner Working Together on Life-Hunting Mission to Enceladus“. Gizmodo (англиски). Посетено на 2019-02-17.
 41. Harris, Mark. „NASA is giving advice to Yuri Milner's private mission to Enceladus“. New Scientist (англиски). Посетено на 2019-02-17. The first private mission to deep space is gathering momentum.
 42. Wall, Mike. „Billionaire Yuri Milner's Breakthrough Initiatives Eyes Private Mission to Seek Alien Life“. Space.com (англиски). Посетено на 2019-02-17. Breakthrough Initiatives was investigating the feasibility of launching a probe that would look for signs of life in the plume of water vapor and other material wafting from Enceladus' south polar region.
 43. „Saturn moon Enceladus' ice shell likely thinner than expected“. GeoSpace (англиски). 2016-06-21. Посетено на 2019-02-17.
 44. Čadek, Ondřej; Tobie, Gabriel; Van Hoolst, Tim; Massé, Marion; Choblet, Gaël; Lefèvre, Axel; Mitri, Giuseppe; Baland, Rose-Marie; Běhounková, Marie (2016). „Enceladus's internal ocean and ice shell constrained from Cassini gravity, shape, and libration data“. Geophysical Research Letters (англиски). 43 (11): 5653–5660. doi:10.1002/2016GL068634. ISSN 1944-8007.
 45. „CHEOPS passes final review before shipment to launch site“. 29 July 2019. Посетено на 7 September 2019.
 46. „ESA Science Programme's new small satellite will study super-Earths“. ESA press release. 19 October 2012. Посетено на 19 October 2012.
 47. PLATO spacecraft to find new Earth-like exoplanets. June 21, 2017, Max Planck Society.
 48. Amos, Jonathan (29 January 2014). „Plato planet-hunter in pole position“. BBC News. Посетено на 2014-01-29.
 49. „Plato“. European Space Agency. European Space Agency. Посетено на 9 February 2017.
 50. „About the James Webb Space Telescope“. Посетено на 13 January 2012.
 51. „How does the Webb Contrast with Hubble?“. JWST Home – NASA. 2016. Архивирано од изворникот на 3 December 2016. Посетено на 4 December 2016.
 52. „JWST vital facts: mission goals“. NASA James Webb Space Telescope. 2017. Посетено на 29 January 2017.
 53. „James Webb Space Telescope. JWST History: 1989-1994“. Space Telescope Science Institute, Baltimore, MD. 2017. Архивирано од изворникот на 3 February 2014. Посетено на 29 December 2018.
 54. „The Sunshield“. nasa.gov. NASA. Посетено на 28 August 2016.
 55. „SpaceX delays commercial crew test flights to latter half of 2018“. SpaceNews.com. January 11, 2018.
 56. „Boeing, SpaceX Secure Additional Crewed Missions Under NASA's Commercial Space Transport Program“.
 57. „NASA Assigns Crews to First Test Flights, Missions on Commercial Spacecraft“. NASA. August 3, 2018.
 58. „NASA: Moon to Mars“. NASA. Посетено на 19 May 2019.
 59. NASA administrator on new Moon plan: 'We're doing this in a way that's never been done before'. Loren Grush, The Verge. 17 May 2019.
 60. Harwood, William (17 July 2019). „NASA boss pleads for steady moon mission funding“. CBS News. Посетено на 28 August 2019.
 61. Senate appropriators advance bill funding NASA despite uncertainties about Artemis costs. Jeff Foust, Space News. 27 September 2019.
 62. Fernholz, Tim; Fernholz, Tim. „Trump wants $1.6 billion for a moon mission and proposes to get it from college aid“. Quartz (англиски). Посетено на 2019-05-14.
 63. Berger, Eric (2019-05-14). „NASA reveals funding needed for Moon program, says it will be named Artemis“. Ars Technica (англиски). Посетено на 2019-05-22.
 64. Berger, Eric (29 September 2019). „Elon Musk, Man of Steel, reveals his stainless Starship“. Ars Technica. Посетено на 30 September 2019.
 65. Lawler, Richard (20 November 2018). „SpaceX BFR has a new name: Starship“. Engadget. Посетено на 21 November 2018.
 66. Boyle, Alan (19 November 2018). „Goodbye, BFR … hello, Starship: Elon Musk gives a classic name to his Mars spaceship“. GeekWire. Посетено на 22 November 2018. Starship is the spaceship/upper stage & Super Heavy is the rocket booster needed to escape Earth’s deep gravity well (not needed for other planets or moons)
 67. „Starship“. SpaceX. Посетено на 2 October 2019.
 68. „Voyager - Mission Overview“. voyager.jpl.nasa.gov (англиски). Посетено на 2017-10-24.
 69. „Breakthrough Propulsion Physics Program | WiredCosmos“. wiredcosmos.com (англиски). Посетено на 2017-10-24.
 70. 70,0 70,1 „Our Engine | Ad Astra Rocket“. www.adastrarocket.com. Посетено на 2017-10-24.
 71. Harbaugh, Jennifer (2015-08-10). „What Is The RS-25 Engine?“. NASA (англиски). Посетено на 2017-10-24.
 72. „Near-lightspeed nano spacecraft might be close“. msnbc.com (англиски). 2009-07-08. Посетено на 2017-10-24.
 73. „RealClearScience - Project Longshot“. www.realclearscience.com. Посетено на 2017-10-24.
 74. „Warp Drives Might Be More Realistic Than Thought“. WIRED (англиски). Посетено на 2017-10-24.
 75. Heather Deiss. „NASA - Bones in Space“. www.nasa.gov (англиски). Посетено на 2017-10-24.
 76. „Cardiovascular Deconditioning in Weightlessness“ (PDF).
 77. „NASA - Renal Stone Risk During Space Flight: Assessment and Countermeasure Validation fact sheet (07/01)“. www.nasa.gov (англиски). Посетено на 2017-10-24.
 78. „NASA - Vision Impairment and Intracranial Pressure“. www.nasa.gov. Посетено на 2017-10-24.
 79. „Psychology experiment kept six NASA subjects isolated on a Mars-like volcano for 8 months“. USA TODAY (англиски). Посетено на 2017-10-24.
 80. „What Is Biosphere 2 | Biosphere 2“. biosphere2.org (англиски). Посетено на 2017-11-15.
 81. „Biosphere 2 test module experimentation program“ (PDF). NASA. November 1, 1990.
 82. 82,0 82,1 Lindsay Crouch. „NASA - Human Needs: Sustaining Life During Exploration“. www.nasa.gov (англиски). Посетено на 2017-11-16.
 83. Tonn, Shara. „Those Veggies Grown on the ISS Get Humans Closer to Mars“. WIRED (англиски). Посетено на 2017-11-16.
 84. 84,0 84,1 „The Future of Aerospace Automation“. Robotics Online (англиски). Посетено на 2017-11-28.
 85. „Autonomous Sciencecraft Experiment“. ase.jpl.nasa.gov. Посетено на 2017-10-31.
 86. Obringer, Lee (2016-06-14). „Autonomous System“. NASA (англиски). Посетено на 2017-11-28.
 87. „NASA: AI Will Lead the Future of Space Exploration“. Futurism (англиски). 2017-06-27. Посетено на 2017-11-28.
 88. Allison, Peter Ray. „What will power tomorrow's spacecraft?“. Посетено на 2017-11-28.