Прејди на содржината

Идиот (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Идиот
Цртеж и ракописен текст од Фјодор Достоевски
АвторФјодор Достоевски
Изворен насловИдиот[1]
ЗемјаРусија
Јазикруски
Жанрроман
Издадена
1869
Медиумпечатено
ПретходнаКоцкар 
СледнаБесови 

Идиот (руски: Идиот) е роман на Фјодор Достоевски. Романот бил за првпат објавен како серија во списанието „Руски весник“ во периодот меѓу 1868 и 1869 година. Покрај некои други дела на Достоевски, „Идиот“ се смета за едно од најголемите книжевни достигнувања на „златната ера“ на руската книжевност. Книгата е преведена на повеќе светски јазици, меѓу кои и на македонски.

Овој роман го напишал во странство, надвор од својата обожавана и проколнувана Русија, истовремено соочувајќи се со еден од најтешките периоди во својот живот – изгубил многу пари на рулет (неговата најголема страст) и западнал во големи долгови, но за да биде судбината уште посурова – неговата тримесечна ќерка Софија (Соња) умрела на тримесечна возраст. Можеби токму затоа во овој роман провејува толкав гнев, најмногу преку ликот на Иполит.[2]

Кнезот Мишкин е епилептичар, како што бил и самиот Достоевски, и страда од постојани напади, иако се лекувал во Швајцарија. Него авторот го претставува како бескрајно добар и детски наивен, со што заслужил другите да го нарекуваат идиот. Тој е синтеза на најпозитивните човечки одлики, со таквите својства се оцртува како лик спротивставен на револуционерно настроената руска младина.[2]

Во “Идиот” повеќе отколку во сите негови дела, е претставена трагичната и невозможна љубов, која е невозможна само поради тоа што самите ликови прават да биде таква. Исто како и во другите негови дела, и во овој брилијантен роман Достоевски ја прикажува разновидноста на човековите карактери (добродушни, горди, надмени, површни...), но и судирот на доброто и злото внатре во самиот човек (ова е најдобро претставено преку ликовите на Рогожин и Настасја Филиповна).[2]

  1. Идіотъ во оригинал
  2. 2,0 2,1 2,2 „Идиот - Фјодор Достоевски на страната на sakamknigi.mk“. Посетено на 2012-10-18.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема:
Викиизвор
Викиизвор
Викиизворот на руски има изворна содржина поврзана со оваа статија: