Иде (Кјото)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иде
井手町
Паланка
Знаме на ИдеАмблем на Иде
Амблем
Местоположба во префектурата Кјото
Местоположба во префектурата Кјото
ДржаваЈапонија
РегионКансај
ПрефектураКјото
ОкругЦузуки
Површина
 • Вкупна18,04 км2 (697 ми2)
Население (1 октомври 2017)
 • Вкупно7,661
 • Густина0,0.042/км2 (0,011/ми2)
Часовен појасЈСВ (UTC+09:00)
Мреж. местоtown.ide.kyoto.jp

Иде (井手町, Ide-chō) ― гратче во округот Тузуки, префектура Кјото, Јапонија.

Од октомври 2017 година, градот има проценето население од 7.661.[1] Вкупната површина е 18.04 км².

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Official website of Kyoto Prefecture“ (јапонски). Japan: Kyoto Prefecture. Посетено на 23 ноември 2021.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]