Ида Гетилда Нилсон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ида Гетилда Нилсон (7 февруари 1840 – 24 декември 1920) била шведска уметница (вајар).

Ќерка на професорот и зоолог во Лунд, Свен Нилсон, била активна како асистентка на нејзиниот татко. Нилсон била ученичка и на данскиот уметник Јакоб Јерихау . Учествувала на изложбата на Кралската шведска академија за уметност во 1875 година, а била претставена и во Кралската шведска академија на науките .

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Svenskt konstnärslexikon (Шведски уметнички речник), Allhems Förlag, Малме (шведски)

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Ida Göthilda Nilsson at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon