Идар Шума

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Идаркоф, една од ниските планини во шумата Идар

Идарската шума (германски: Idarwald, Celtic : "id ar" - ридска шума над земјата) е дел од нискиот планински венец Хунсрнок во германската федерална држава Рајнланд-Пфалц, Германија .

Географија[уреди | уреди извор]

Идарската шума лежи во окрузите Бернкастел-Витлих и Биркенфелд во североисточниот дел на Паркот на природата Саар-Хунсрук . Лежи повеќе или помалку во триаголникот формиран од селата Морбах (на северозапад), Рауен (североисток) и Идар-Оберштајн (југоисток), но освен од Морбах - не се протега до овие места. Основните карпи првенствено се состојат од долни девонски кварцити .

Планини[уреди | уреди извор]

Меѓу највисоките планини во Идарската шума се:

  • Еден ден зуи Стеинен (766 м)
  • Калеид (766 м)
  • Штеингеркутелхорф (757 м)
  • Руппелштајн (755 м)
  • Идаркоф (746 м) - крунисан од кулата Идаркоп
  • Ускаркопф(724 м)