Прејди на содржината

Идарска Шума

Од Википедија — слободната енциклопедија
Идаркоф, една од ниските планини во шумата Идар

Идарска Шума (германски: Idarwald, келтски: „ид ар“, ридска шума над земјиштето) — дел од нискиот планински венец Хунсрик во сојузната покраина Рајнланд-Пфалц, Германија .

Географија[уреди | уреди извор]

Ридот лежи во окрузите Бернкастел-Витлих и Биркенфелд во североисточниот дел на Природниот парк Сар-Хунсрик. Се наоѓа повеќе или помалку во триаголникот образуван од селата Морбах (на северозапад), Рауен (североисток) и Идар-Оберштајн (југоисток), но освен од Морбах — не се протега до овие места. Основните карпи првенствено се состојат од долни девонски кварцити .

Планини[уреди | уреди извор]

Меѓу највисоките планини во Идарската шума се:

  • Еден ден Цвај Штајнен (766 м)
  • Калајд (766 м)
  • Штајнгерителкопф (757 м)
  • Руппелштајн (755 м)
  • Идаркопф (746 м) - крунисан од кулата Идаркоп
  • Узаркопф (724 м)

Поврзано[уреди | уреди извор]