Малоантилска игуана

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Игуана (малоантилска))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Малоантилска игуана
Iguana delicatissima in Coulibistrie e04.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Влекачи
Ред: Лушпари
Семејство: Игуани
Род: Игуана
Вид: Малоантилска игуана
Биномен назив
Iguana delicatissima
Laurenti, 1768

Малоантилската игуана (Iguana delicatissima) е еден од двата вида на родот игуана. Ендемски е на Малите Антили и е во големо опаѓање поради уништувањето на животната средина, грабливците, ловот и мешањето со неговиот сестрински вид на зелена игуана.

Малоантилската игуана е распространета низ шумите, прашумите и крајбрежната вегетација на островите Ангвила, Свети Мартин, Антига, Гваделуп, Доминика и Мартиник. Таа е и одличен пливач и бега и нурнува во вода во случај на опасност. Забележан е случај кога останала под вода 28 минути.[1]


Најочигледната разлика со зелената игуана е недостатокот на кружната плочка на образот под ушниот канал. Бојата се движи од од сива до зелена.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Игуаните се претежно хербиворни, се хранат со лисја, цветови, овошје и млади ластарки од над сто разни видови растенија.[2] Ова им претставува проблем за осморегулацијата бидејќи растителната материја содржи повеќе калиум, а помалку хранливи состојки во единица материја; затоа игуаните имаат развиено странична носна жлезда преку која се излачува вишокот на соли на калиум и натриум.[3]

Заштита[уреди | уреди извор]

Бидејќи е ранлив вид, малоантилската игуана е ставена на црвената листа на Меѓународниот сојуз за заштита на природата. Таа е заштитена од лов со закон, но спроведувањето на оваа заштита е многу тешко поради недостапноста на терените кајшто живее. Покрај ловот, малоантилската игуана исчезнува и поради мешањето со зелените игуани, а и поради уништувањето на животниот простор за земјоделски потреби од страна на луѓето. Други закани се кучињата, мачките и мунгосите. [4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Moberly, W.R. Comp. Biochem. Physiol. 27:21-32, 1968.
  2. Lazell, J.D. (1973), „The lizard genus Iguana in the Lesser Antilles“, Bulletin of the Museum of Comparative Zoology (New York): 1–28  Unknown parameter |Volume= ignored (|volume= suggested) (помош)
  3. Hazard, Lisa C. (2004), „Sodium and Pottassium Secretion by Iguana Salt Glands“, Iguanas: Biology and Conservation (University of California Press): 84–85, ISBN 9780520238541 
  4. Day, Mark; Breuil, Michel; Reichling, Steve (2001), „Taxonomic Account Lesser Antillean iguana Iguana delicatissima“, IUCN Iguana Specialist Group  Unknown parameter |date accessed= ignored (помош)