Прејди на содржината

Игра на лигни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игра на лигни
Корејски промотивен плакат
Жанракција
трилер
драма
Создадена одХванг Донг Хјук
Напишана одХванг Донг Хјук
Режирана одХванг Донг Хјук
Улоги
 • Ли Џонг Џе
 • Пак Хе Су
 • Џонг Хо Јанг
 • Ви Ха Џун
Композитор(и)Џонг Џеи
Земја на потеклоЈужна Кореја Јужна Кореја
Првичен јазиккорејски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди9 (список на епизоди)
Производство
КамераMulti-camera
Времетраење32 — 63 минути
Продукциска куќаSiren Pictures Inc.[1]
ДистрибутерNetflix
Прикажување
Првична мрежаNetflix
Сликов формат
Звучен форматDolby Atmos
Првично прикажување17 септември 2021
Надворешни врски
Мрежна страницаnetflix.com/title/81040344

Игра на лигни (корејски: 오징어 게임, рев. романизација: Ojing-eo Geim) — јужнокорејска драмска телевизиска серија, достапна на Нетфликс. Сценарист и режисер е Хванг Донг Хјук, додека главните улоги ги играат Ли Џонг Џе, Пак Хе Су, Џонг Хо Јанг и Ви Ха Џун.[2] Серијата раскажува приказна за група од 456 луѓе што се поканети да го ризикуваат животот во загадочна игра за преживување со награда од 45,6 милијарди вони (38,7 милиони американски долари).[3][4] Насловот се однесува на играта на лигни, последната од шесте игри што ја одигруваат учесниците. Била објавена на 17 септември 2021 година ширум светот од дистрибутерите на Нетфликс.[5][6] Серијата добила многу потврдни осврти, и за една недела била една од најгледаните програми на Нетфликс на неколку обласни пазари.

Глумци и улоги[уреди | уреди извор]

Главен состав[уреди | уреди извор]

Броевите во загради го означуваат доделениот број на ликот во играта на лигни.

 • И Џонг Џе како Сонг Ги Хун (бр. 456) — шофер и коцкар. Живее со мајка му и се обидува да обезбеди финансиска поддршка за неговата ќерка, Га Јонг. Учествува во играта за плаќање долгови кон доверителите.[7]
 • Пак Хе Су како Чо Санг Ву (бр. 218) — шеф на инвестициска група во холдинг-компанија. Пријател на Ги Хун и надарен студент што дипломирал на Сеулскиот универзитет. Полицијата го бара Санг Ву за крадење пари од клиенти.[7]
 • Ви Ха Џун како Хванг Џун Хо — млад полицаец што се прикрадува во играта за да го пронајде својот исчезнат брат.[8]
 • Џонг Хо Јанг како Канг Се Бјок (бр. 067) — млада бегалка од Северна Кореја на која ѝ требаат пари за посредник за да ја пронајде и пренесе својата мајка во Јужна Кореја, која сè уште е во Северна.[9]
 • О Јонг Су како О Ил Нам (бр. 001) — постар човек со тумор на мозокот што повеќе сака да игра отколку да чека смрт во вистинскиот свет.[10]
 • Хо Сонг Те како Џанг Док Су (бр. 101) — гангстер што загубил огромна сума пари во казино и им должи на доверители.[11]
 • Анупам Трипати како Абдул Али (бр. 199) — гастарбајтер од Пакистан. Се приклучува на играта за да ја обезбеди својата сопруга и едногодишниот син.[10]
 • Ким Џу Рјон како Хан Ми Нјо (бр. 212) — хистерична и лукава жена што себеси се нарекува сиромашна самохрана мајка.[12]

Спореден состав[уреди | уреди извор]

Учесници во играта[уреди | уреди извор]

 • Ју Санг Џу како Пјонг Ги (бр. 111) — доктор кој, во замена за информации за претстојните игри, тајно соработува со група поткупливи стражари што тргуваат со органите на загинатите учесници.[13]
 • Ли Ју Ми како Џи Јанг (бр. 240) — млада девојка што штотуку излегла од затвор откако отслужила казна за убиството на нејзиниот татко напаѓач.[14]
 • Ким Си Хјан како играч 244 — свештеник што ја враќа вербата во Бога додека игра.
 • Ли Санг Хи како играч 017 — дувач со 30-годишно искуство во фабрика за стакло.[15]
 • Ким Јан Те како играч 069 — играч што учествува во играта со својата сопруга, играчот 070.
 • Ли Џи А како играч 070 — играч што учествува во играта со нејзиниот сопруг, играчот 069.[16]
 • Квак Џа Хјон како играч 278 — играч што се приклучува на сојузот на Док Су и делува како негов послушник.
 • Крис Чен како играч 276 — играч што се приклучува на сојузот на Док Су за време на играта со затегнување.[17]

Други[уреди | уреди извор]

 • Ким Јонг Ок — мајката на Ги Хун.[18]
 • Чо А Ин како Сонг Га Јонг — ќерката на Ги Хун.
 • Кан Мал Гун — поранешната сопруга на Ги Хун и мајка на Га Јонг.[18]
 • Пак Ху Џин — мајката на Санг Ву.
 • Пак Си Ван како Канг Чеол — помладиот брат на Се Бјок.

Посебно појавување[уреди | уреди извор]

 • Конг Ју — продавач што ги избира учесниците за играта (епизода 1 и 9).[19]
 • Ли Бјонг Хан — Поглаварот/Хванг Ин Хо (епизоди 8–9).[20]
 • Ли Џунг Џун — стражар (епизода 3).[21]
 • Џефри Џулијано — ВИП-личност бр. 4 (епизода 7).[22]

Епизоди[уреди | уреди извор]

Сезона 1[уреди | уреди извор]

Бр. Македонски наслов Изворен наслов Режија Сценарио Првично

прикажување

1 „Црвено светло, зелено светло“ „Red Light, Green Light (무궁화 꽃이 피던 날)“ Хванг Донг Хјук Хванг Донг Хјук 17 септември 2021

Сонг Ги Хун е мрзлив шофер што обожува коцкање. Тој живее со својата мајка. Сонг е бркан од неговите доверители и постојано се разочарува себеси и неговата ќерка — која сега живее со нејзината мајка и друг маж — бидејќи никогаш нема пари да направи нешто забавно со неа. Потоа во метрото се среќава со стопанственик што му дава посетница и му вели дека може да заработи многу пари доколку учествува во една игра. Ги Хун се предава, и без свест е однесен со комбе на оддалечен остров. На островот, тој се буди во голема просторија со кревети и уште 455 луѓе. Сите носат иста тренирка со број на неа. Самиот Ги Хун е број 456. Прикриените мажи им велат на 456-те луѓе дека сепак можат да си заминат ако сакаат, но тие остануваат. Во просторијата, тие треба да потпишат изјава за согласност, со три реда:

 1. Играчот не смее да престане да игра
 2. Одбивањето игра значи отстранување
 3. Играта завршува ако мнозинството се согласи

По потпишувањето на договорот и фотографирањето на играчите, 456-те играчи се сместени на голема површина со ѕидови, каде што ја играат детската игра „црвено светло, зелено светло“ против голема кукла. Тие мора да се обидат да го минат теренот во рок од пет минути (кога куклата ќе викне: „Зелено светло!“) и не смеат да се движат откако куклата ќе се сврти в лице и ќе викне: „Црвено светло!“ Играчите се изненадени и ја започнуваат играта со насмевка. Меѓутоа, првиот играч што се движи на повидок на куклата не е само „отстранет“, туку е убиен врз основа на сетилници за движење. По првата жртва, настанува голема паника, и многу играчи умираат. Останатите играчи продолжуваат да играат. Ги Хун успева да го направи преминувањето благодарение на советите на играчот 218 — Чо Санг Ву, (пријател што го знае од порано), и физичката помош на играчот 199. По пет минути, секој што не ја минува линијата е застрелан. Преживеаните се разочарани.

Бр. Македонски наслов Изворен наслов Режија Сценарио Првично

прикажување

2 „Пекол“ „Hell (지옥)“ Хванг Донг Хјук Хванг Донг Хјук 17 септември 2021

201-те играчи што ја преживеале играта првично не сакаат да продолжат да играат и повикуваат на линија 3 од претходно потпишаната изјава за согласност. Меѓутоа, кога ќе слушнат колку е паричната награда во оваа етапа од играта и дека само ќе се зголеми, некои од играчите почнуваат да се сомневаат. На крајот се гласа и играта завршува со тесно мнозинство од 101 спрема 100. 201-те играчи се исфрлени од свест и вратени таму од каде што дошле. Излегува дека за многу играчи животот не е многу подобар отколку на островот. Ги Хун ја носи посетницата на стопанственикот во полиција за да им каже што се случило, но полицајците му се смеaт. Кога тој потоа оди да ја бара својата мајка, таа излегува дека е сериозно болна. Потребни се многу пари за да се плати нејзиното лекување. Покрај тоа, се чини дека семејството на неговата поранешна сопруга и неговата ќерка се селат во Америка. Кога ќе најде посетница на играта по враќањето дома, тој одлучува да продолжи да игра, и повторно е земан со комбе однесен на островот. Неколку други играчи исто така имаат свои причини за враќање во играта. Полицискиот службеник Хванг Џун Хо ја слуша приказната на Ги Хун. Неговиот брат е исчезнат, и во неговиот стан тој наоѓа посетница, исто како онаа што Ги Хун се појавил во полициската станица. Тој одлучува да го следи Ги Хун кога ќе го однесе комбето.

Бр. Македонски наслов Изворен наслов Режија Сценарио Првично

прикажување

3 „Човекот со чадорот“ „The Man with the Umbrella (우산을 쓴 남자)“ Хванг Донг Хјук Хавнг Донг Хјук 17 септември 2021

Агентот Хванг Џун Хо успева да слета на островот неоткриен, заземајќи го местото на прикриен стражар (стражар 29). Од 201 играч што претходно ја напуштиле играта, 187 се вратиле на островот. За успешно завршување на следните пет игри, Ги Хун станува сојузник со Санг Ву (бр. 218), играчот 199 и играчот 001 — старец за кого Ги Хун развива мека точка. Играчот 067 истражува и открива дека следниот натпревар има врска со стопен шеќер. Таа му го кажува ова на Санг Ву. Од нејзиното потекло од Северна Кореја, шеќерот не значи ништо за неа. Санг Ву веднаш се сомнева за играта, но не им кажува на своите сојузници. На почетокот на втората игра, сите играчи мора да изберат фигура: круг, ѕвезда, триаголник и чадор. Санг Ву предлага секој од екипата да стои во различен ред, тој самиот избирајќи го триаголникот. Мора да проголтне кога неговиот пријател Ги Хун ќе го избере чадорот, но не се меша. Откако изборот е направен, секој играч добива сад од калај со далгона внатре (корејски производ од мед). Играчите имаат 10 минути да користат игла за да ја извадат фигурата од далгоната неоштетена. Оние што не успеваат ќе бидат застрелани. Се чини дека триаголникот е најлесен да се отстрани. Ѕвездата, кругот и особено чадорот се значително потешки. Случајно, Ги Хун открива дека ако ја лиже далгоната, наместо да користи игла, може да ја направи далгоната доволно тенка на местото на линиите за да ја извади фигурата на чадорот од далгоната неповредена. Останатите тројца сојузници, исто така, успеваат да ја отстранат својата фигура во целост.

Бр. Македонски наслов Изворен наслов Режија Сценарио Првично

прикажување

4 „Држи се до екипата“ „Stick to the Team (쫄려도 편먹기)“ Хванг Донг Хјук Хванг Донг Хјук 17 септември 2021

79 играчи се отстранети од играта со далгона. Дополнителни пари одат во наградниот фонд за секој отстранет играч. Играчот 271 се кара со играчот 101 во просторијата со кревети и е претепан до смрт. Ги Хун е шокиран и ги повикува прикриените стражари за правда, но наместо правдата, телото на играчот 271 се отстранува и дополнителни пари влегуваат во касата. Играчите се запрепастени и се подготвуваат за убиство меѓу себе. Кога светлата ќе се изгаснат ноќе, играчот 101, Док Су, и неговите сојузници ја искористуваат шансата да отстрануваат повеќе свои колеги играчи. Кога крвопролевањето конечно ќе биде запрено од прикриените стражари, 80 играчи сè уште се живи. При отстранување на убиените играчи, еден од прикриените стражари — стражар 29 — му шепоти на увото на Ги Хун дали има играч по име Хванг Ин Хо. Сфаќајќи дека не ги знае имињата на другите играчи од екипата, Ги Хун ги прашува како се викаат за да се запознаат подобро. Во меѓувреме, играчот 212, Хан Ми Нјо, постара жена со голема уста, се приклучува на сојузот на бр. 101 (Док Су). Имаат полов однос во туш-кабината, а играчот 212 има ветување од Док Су дека ќе си помагаат едни на други до крајот на играта, во спротивно таа ќе го убие. За следната игра, самите играчи треба да направат осум екипи од по 10 играчи. Док Су го исклучува играчот 212 од неговата екипа, бидејќи таа не е мускулест дечко. Таа се засолнува во екипата на Ги Хун. Кога ќе се соберат екипите, излегува дека на дневен ред е игра на тегнење. Две екипи наизменично одат до платформа на голема надморска височина со јама во средината. Секоја екипа мора да се обиде да ја повлече екипата спроти нив во бездната. Екипата на Ги Хун вклучува три жени и стариот бр. 001, и мора да се соочи со десет дебели мажи. Сепак, стариот бр. 001 има тактика.

Бр. Македонски наслов Изворен наслов Режија Сценарио Првично

прикажување

5 „Справедлив свет“ „A Fair World (평등한 세상)“ Хванг Донг Хјук Хванг Донг Хјук 17 септември 2021

Иако не се физички најсилната екипа, екипата на Ги Хун успева да победи во јажето со тактичка игра. Останатите 40 играчи здивнуваат и парите повторно се додаваат во касата. Некои прикриени стражари тајно заработуваат пари со продажба на органи од починати играчи. Во тоа им помага играчот 111, кој е доктор. Во замена за неговата помош, пред секоја игра, тој добива поим како да ја преживее следната игра. Меѓутоа, мажите се расправаат и ги откриваат другите прикриени стражари и нивниот водач, Поглаварот. За казна, играчот 111 е отстранет, како и стражарите вклучени. Кога сите преостанати стражари треба да одат на повик, се чини дека стражарот 29 недостасува. Агентот Хванг Џун Хо открива соба на островот, со папки со архиви за играта на лигни. Мапите покажуваат дека оваа игра трае со години, секој пат со нови играчи. Тој наоѓа архиви кои датираат од 1988 година и открива дека неговиот брат го освоил изданието во 2015 година.

Бр. Македонски наслов Изворен наслов Режија Сценарио Првично

прикажување

6 „Канбу“ „Gganbu (깐부)“ Хванг Донг Хјук Хванг Донг Хјук 17 септември 2021

Играчите мора да влезат во четвртата игра. За четвртата игра, сите играчи мора да направат парови. Од сожалување, Ги Хун на крајот го избира старецот, играчот 001. Со докторот, играчот 111, отстранет синоќа, има непарен број, и на крајот бр. 212 останува без партнер. Таа се плаши за својот живот. Излегува дека паровите треба да играат џамлии еден против друг. Кој и да победи во играта, тој ја преживува. Дуото различно реагира на ова. Санг Ву го мами својот партнер Абдул Али (бр. 199) исто како што Док Су прави со неговиот. Канг Се Бјок (бр. 067) и Ги Хун ја преживуваат играта жртвувајќи го својот партнер. Има и дуети без победник, двајцата се отстранети.

Бр. Македонски наслов Изворен наслов Режија Сценарио Првично

прикажување

7 „ВИП-личности“ „VIPS“ Хванг Донг Хјук Хванг Донг Хјук 17 септември 2021

Кога преостанатите 16 играчи ќе се вратат во просторијата за одмор, бр. 212 сè уште е жив. Играчот 69 ја претепал сопругата кога играле џамлии и се обесува. Следната игра започнува со 16 играчи. Секој мора да избере број помеѓу 1 и 16. Броевите го претставуваат редоследот по кој ќе играат. Играчите треба да поминат долг мост во рок од петнаесет минути, чии плочки се состојат од стаклени плочи. На секој чекор, тие треба да изберат помеѓу две стакла. Едниот може да собере двајца, другиот се крши кога ќе го стапнат. Со цел, играчите одат преку мостот, еден по друг паѓајќи низ стаклото. Додека играта е во тек, играчите ги следат прикриени ВИП-личности, кои пристигнале на островот со вртолет и се обложуваат на пари за кого мислат дека ќе победи. Тие се богати и им е досадно, цитираат познати писатели и немаат никакво сочувство за она што се случува со играчите. Еден од ВИП-лицата е намамен во друга соба од прикриен стражар — како што се дознава подоцна, агентот Хванг Џун Хо — и го соборува таму. Потоа Хванг Џун Хо бега од островот со опрема за нуркање. Кога Док Су, 9-ти по ред, одбива да продолжи, Хан Ми Нјо решава да ја земе ветената одмазда за него. Таа го зграпчува и заедно се фрлаат надолу низ следното стакло. Играчот чијшто ред е 13, работи во фабрика за стакло и со прекршување на стаклото може да каже која од стаклените плочи е цврста, а која не. Така, тој и Санг Ву, Канг Се Бјок и Ги Хун, одејќи зад него, прават неколку безбедни скокови. Непријатно изненаден од толку многу погодности, мајсторот на играта, Поглаварот, одлучува да го исклучи светлото во главната сала, принудувајќи ги играчите да се коцкаат за последните неколку чекори. Санг Ву станува нетрпелив и го турка човекот пред него, кој паѓа низ следното стакло. Само Се Бјок, Санг Ву и Ги Хун успеваат да поминат преку мостот живи точно на време. Кога ќе истече времето, сите стаклени плочи на мостот се уништуваат со ултразвук.

Бр. Македонски наслов Изворен наслов Режија Сценарио Првично

прикажување

8 „Поглаварот“ „Front Man (프론트맨)“ Хванг Донг Хјук Хванг Донг Хјук 17 септември 2021

При уништувањето на мостот, големо парче стакло, за жал, завршува во стомакот на Се Бјок. Таа, Санг Ву и Ги Хун се правилно облечени и јадат бифтек, но Се Бјок не може да проголта залак. По оброкот, прикриените стражари ја расчистуваат масата, оставајќи ги само ножевите за месо. Подоцна во просторијата за одмор, на Санг Ву и Ги Хун им е очигледно дека Се Бјок е многу слаба. Ги Хун се грижи за Се Бјок и тие разменуваат што би направиле со парите доколку победат во играта. Во нечуен миг, Санг Ву ја прободува Се Бјок. Хванг Џун Хо стигнува до копното, но го бркаат стражарите и Поглаварот. Кога Хванг Џун Хо е заглавен на работ на пропаст, Поглаварот ја симнува маската. Излегува дека е Ин Хо, братот на Џун Хо. За миг, Ин Хо се обидува да го натера својот брат на своја страна, но кога тоа не му успева, тој го стрела Џун Хо, кој паѓа по карпите.

Бр. Македонски наслов Изворен наслов Режија Сценарио Првично

прикажување

9 „Еден среќен ден“ „One Lucky Day (운수 좋은 날)“ Хванг Донг Хјук Хванг Донг Хјук 17 септември 2021

Последната игра што се игра е „ojingeo“ („играта на лигни“). Последниот што останува исправен ја победува играта. Кога Ги Хун ќе победи во играта, а Санг Ву ќе биде убиен од стражарот, Ги Хун се враќа на ред 3 од изјавата за согласност: Играта завршува ако мнозинството се согласи. ВИП-личностите се запрепастени, бидејќи откажувањето би значело дека Ги Хун нема да земе ни денар дома. Сепак, Санг Ву става крај на ова и се убива. Тогаш Поглаварот го враќа Ги Хун дома. Кога Ги Хун прашува зошто го прави сево ова, Поглаварот одговара дека луѓето се како коњи на тркачка патека на кои можете да се обложите, и дека не очекувал Ги Хун да трча толку добро. Тогаш Ги Хун е исфрлен од автомобилот заглавен со дебитна картичка во устата со паричната награда на неа. Тој повлекува мала сума пари и оди во домот на мајка му, каде што ја наоѓа својата мајка мртва. Потоа, тој не повлекува ни еден денар една година, додека една вечер не добива нова посетница што ја буди неговата љубопитност. Билетот го носи до празна канцеларија каде што го наоѓа играчот 001, стариот О Ил Нам. Овој умира, па го повикал Ги Хун затоа што не може да разбере дека Ги Хун го презел својот стар живот и не ги троши освоените пари. Тој објаснува и дека е богат банкар, кој ја поставил играта заедно со неколку богати клиенти за да се ослободи од досадата и повторно да се забавува во животот. Овој, последниот пат, тој самиот сакал да игра за промена, и навистина уживал. Тоа што луѓето биле жртвувани за забава не било проблем, бидејќи играчите биле само смрдливи ѓубриња за кои никој не се грижел. Ги Хун одлучува да го промени курсот. Тој добива убав костум и нова фризура и го зема братот на Се Бјок од сиропиталиштето. Тој, исто така, донира голема сума пари на мајката на Санг Ву, за таа да ја замени својата тезга покрај патот за вистинска продавница. Во метро, ​​на платформата, го гледа стопанственикот со чантата, кој му ја дал посетницата пред една година, како му се обраќа на сиромашен човек. Ги Хун задоцнува да го фати стопанственикот, но ја грабнува посетницата од рацете на сиромашниот. Непосредно пред да се качи на авионот за да оди кај својата ќерка во Америка, Ги Хун се јавува на телефонскиот број на картата. Осврнувајќи се на разговорот во автомобилот со Поглаварот, тој известува дека не е коњ. Тој вели дека не разбира како луѓето од играта на лигни можат да извршат такви злосторства врз сиромашните. Кога лицето од другата страна на линијата го советува да се качи на авионот за негово добро, Ги Хун се свртува одлучно, и оди назад во салонот за поаѓање.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Lee, Julie (August 10, 2021). „Squid Game invites you to deadly childhood games on September 17“. Netflix Media Center. Архивирано од изворникот August 11, 2021. Посетено на August 12, 2021.
 2. Pineda, Cherry. 'Squid Game: Extra Life' premieres on 'It's Showtime'. Push (англиски). Посетено на 2021-09-30.
 3. „Squid Game – (Korean Drama, 2020, 오징어게임)“. HanCinema. Архивирано од изворникот August 11, 2021. Посетено на August 12, 2021.
 4. „Korean series 'Squid Game' gives deadly twist to children's games“. ABS-CBN News. Архивирано од изворникот September 15, 2021. Посетено на September 15, 2021.
 5. Kim Ji-won (August 11, 2021). „전여빈 나나 류경수 '글리치' 촬영 중단 "보조출연자 코로나 확진"[공식]“ [[Official] Lee Jung-jae X Park Hae-soo's 'Squid Game' to be released on Netflix on September 17th]. Ten Asia (корејски). Naver. Архивирано од изворникот July 25, 2021. Посетено на August 12, 2021.
 6. Robinson, Jacob (August 11, 2021). „Netflix K-Drama Thriller 'Squid Game' Season 1: Coming to Netflix in September 2021“. What's on Netflix. Архивирано од изворникот August 11, 2021. Посетено на August 12, 2021.
 7. 7,0 7,1 Moon Ji-yeon (March 11, 2020). „[공식] 이정재X박해수, 넷플릭스 '오징어게임' 주연 캐스팅“ [[Official] Lee Jung-jae X Park Hae-soo] (корејски). Sports Chosun. Архивирано од изворникот October 3, 2021. Посетено на September 29, 2021 – преку Naver.
 8. Jang Ah-reum (June 2, 2020). „[단독] 위하준, 넷플릭스 오리지널 '오징어 게임' 합류...이정재와 호흡“ [[Exclusive] Ha-Jun Wi joins Netflix's original 'Squid Game'...Breathing with Lee Jung-jae] (корејски). News1. Архивирано од изворникот September 29, 2021. Посетено на September 29, 2021 – преку Naver.
 9. Kim Hyun-rok (June 2, 2020). „[단독]톱모델 정호연, '오징어게임' 여주인공...본격 연기 데뷔“ [[Exclusive] Top model Jeong Ho-yeon, the female lead in 'Squid Game'...full-fledged acting debut] (корејски). SpoTV News. Архивирано од изворникот October 3, 2021. Посетено на September 29, 2021 – преку Naver.
 10. 10,0 10,1 Kim Yu-jin (August 26, 2021). '오징어 게임' 오영수·위하준→허성태·김주령, 목숨 건 '일촉즉발' 서바이벌 참가“ ['Squid Game' Oh Young-soo, Wi Ha-joon → Heo Seong-tae, Kim Joo-ryung participate in the life-threatening 'one-touch' survival] (корејски). X-sports News. Архивирано од изворникот September 29, 2021. Посетено на September 29, 2021 – преку Naver.
 11. Jang, Ah-reum (June 2, 2020). „[단독] 허성태, 넷플릭스 '오징어 게임' 합류...대세 신스틸러 행보ing“ [[Exclusive] Seongtae Heo joins Netflix's 'Squid Game'...Trending scene stealer] (корејски). News1. Архивирано од изворникот September 29, 2021. Посетено на September 29, 2021 – преку Naver.
 12. Jeong Hee-yeon (June 17, 2020). '오징어 게임' 허성태-위하준-김주령-정호연 캐스팅 확정 [공식]“ ['Squid Game' Heo Seong-tae, Wi Ha-jun, Kim Joo-ryung, Jeong Ho-yeon casting confirmed [Official]] (корејски). Sports Donga. Архивирано од изворникот September 22, 2021. Посетено на September 29, 2021 – преку Naver.
 13. „Squid Game Cast & Character Guide“. Screen Rant. Архивирано од изворникот September 26, 2021. Посетено на September 28, 2021.
 14. Sang Hyun-ho (September 18, 2021). „넷플릭스 '오징어 게임' 신스틸러 김주령-이유미, 과거 출연작 재조명“ [Netflix's 'Squid Game' scene stealers Kim Joo-ryeong and Lee Yu-mi re-examine their past appearances]. Top Star News (корејски). Архивирано од изворникот September 19, 2021. Посетено на September 29, 2021.
 15. Jeong Hye-yeon (September 28, 2021). „[팝업★]'오징어 게임 유리공' 이상희, 이정재 내공에 감탄.."스타는 달라" [[Pop-up★] 'Squid Game Glass Ball' Lee Sang-hee, admiring Lee Jung-jae's work..."Stars are different"] (корејски). Herald Pop. Архивирано од изворникот September 29, 2021. Посетено на September 29, 2021 – преку Naver.
 16. Choi Hee-jae (September 2, 2021). „이지하, '돼지의 왕' 출연 확정...김동욱과 母子 호흡 [공식입장]“ [Lee Ji-ha confirmed to appear in 'The King of Pigs'...Kim Dong-wook and 母子 Breathing [Official Position]] (корејски). X-sports News. Paragraph 5. Архивирано од изворникот September 29, 2021. Посетено на September 29, 2021 – преку Naver.
 17. „Get to know 'Squid Game' Filipino actor Chris Chan | GMA Entertainment“. www.gmanetwork.com. Архивирано од изворникот September 29, 2021. Посетено на September 29, 2021.
 18. 18,0 18,1 Wi Geun-Woo (September 24, 2021). „중년 남성에 대한 연민에서만 일관적인, 마구잡이 서바이벌 '오징어게임' [위근우의 리플레이]“ [The random survival 'squid game' consistent only with compassion for middle-aged men [Wee Geun-woo's replay]] (корејски). Kyunghyang Shinmun. Архивирано од изворникот September 29, 2021. Посетено на September 29, 2021 – преку Naver.
 19. Lee Ye-eun (July 21, 2020). „[공식입장] 공유 측 "넷플릭스 '오징어 게임' 특별 출연…'도가니' 감독과의 인연" [[Official Position] Gong Yoo's side "Special appearance on Netflix's 'Squid Game'… A relationship with the director of 'The Crucible'"]. My Daily (корејски). Naver. Архивирано од изворникот November 1, 2020. Посетено на August 12, 2021.
 20. „Squid Game's Cast Features a Mix of Korean Film Powerhouses and Up and Comers“. Esquire. Архивирано од изворникот September 24, 2021. Посетено на September 28, 2021.
 21. Yoon Seol-hwa (September 29, 2021). "10초 등장했을 뿐인데"...'오징어 게임' 속 가면남은 누구? [스타★샷]“ ["It only appeared for 10 seconds"...who is the masked person in 'Squid Game'? [Star Shot]] (корејски). Sports World. Архивирано од изворникот September 29, 2021. Посетено на September 29, 2021 – преку Naver.
 22. Chris Bellows (October 6, 2021). „Who Are Squid Game's VIPs? Every Actor“ (english). Screenrant. Архивирано од изворникот October 10, 2021. Посетено на October 10, 2021 – преку Naver.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]