Игор Черезов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игор Черезов
Роден 26 јули 1971
Занимање адвокат

Черезов Игор Јуриевич (р. 26 јули 1971 во Славјанск на Кубан, Краснодарска територија, Русија) — добро познат адвокат, Почесен адвокат на Украина, управен партнер на АД „Адвокат Черезов и партнери“. Тој спроведе и спроведува многу кривични случаи. Особено, тој застапуваше интереси и го бранеше Мелник Петро, Балашова Хенадиј, Насиров Роман, Јарослав Миколајович, Гречкиски Павел, Корбан Хенадиј и Мартиненко Микола.[1][2][3]

Животопис[уреди | уреди извор]

1993 година - дипломира Национален универзитет за право, наречен по Јарослав Мудриот за правен факултет.

1993 - 2003 година - извршуваше високи позиции во правните оддели на водечките украински компании.

2003 година - добиен потврда за право на пракса.[4]

2009 година - ја основаше компанијата „Адвокат Черезов и Партнери“, со која сè уште работи.[5]

2016 година - со указ на претседателот на Украина 33 533/2016 Игор Черезов беше одликуван со почесна титула Почесен адвокат на Украина.[6]

Застапување[уреди | уреди извор]

За време на својата професионална кариера тој доби широка правна пракса во областа на кривичното, трговското, граѓанското и корпоративното право. Тој стана познат во општеството по усвојувањето на голем број ослободителни пресуди за лицата обвинети за корупција.[7] Автор е на многу статии во правни списанија, предавач е на семинари за правни теми.[8] Тој учествуваше во одбраната на активистите на Револуцијата на достоинството и новинарите кои страдаа за време на протестите од ноември 2013 година до февруари 2014 година, за што беше награден од патријархот на Киев и на цела Русија-Украина Филарет медал „За жртва и loveубов кон Украина“. Тој е познат меѓу адвокатите како еден од организаторите на настани за заштита на правата на адвокатите. Активно учествува во адвокатската самоуправа. На конференцијата на адвокатите Черезов I.Yu. беше избран за претставник на адвокатите на градот Киев во Совет на адвокати на Украина. Тој не е член на ниту една политичка партија.[9]

Награди[уреди | уреди извор]

 • Почесен адвокат на Украина[10]
 • Медал "За жртва и љубов на Украина"

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „12 принципів адвоката Ігоря Черезова“. ЮРЛІГА. Посетено на 2021-02-04.
 2. s_sachenko (2020-09-15). „Надміру емоційні заяви в судовому засіданні є помилковою тактикою адвоката — Ігор Черезов“. LegalHighSchool - Вища школа для юристів та адвокатів (украински). Посетено на 2021-02-04.
 3. „Що потрібно знати про справу Грабовського – вбитого адвоката російського ГРУшника“. Новинарня (украински). 2016-03-25. Посетено на 2021-02-04.
 4. „Рейтинг: самые медийные адвокаты Украины | Факты ICTV“. ФАКТИ ICTV (руски). 2020-09-11. Архивирано од изворникот на 2021-05-27. Посетено на 2021-05-27.
 5. „Защита Мартыненко утверждает, что не намерена затягивать процесс“. www.ukrinform.ru (руски). Архивирано од изворникот на 2021-05-27. Посетено на 2021-05-27.
 6. „Імена кращих юристів та юридичних компаній України оголосили в прямому ефірі“. ЮРЛІГА. Посетено на 2021-05-27.
 7. „Адвокати Мартиненка посміялися з підозри екс-депутату“. ТСН.ua (украински). 2017-04-21. Посетено на 2021-05-27.
 8. „В Апелляционный суд поданы 4 противоположные жалобы по делу Гречковского, - адвокат“. РБК-Украина (руски). Посетено на 2021-05-27.
 9. „«Адвокат Року — 2019»: кращих правників країни обрано“. Mind.ua (украински). Посетено на 2021-02-04.
 10. „УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №533/2016“. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Посетено на 2021-02-04.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)