Игор Стефановски-Иџе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Игор Стефановски
Igor Stefanovski.jpg
Лични податоци
Прекар(и)Иџе
Националностмакедонска
Роден(а)27 декември 1983 (1983-12-27) (36 г.)
Скопје, Македонија

Игор Стефановски - Иџе (Скопје, 27 декември 1983) — македонски професионален рели возач. Моментално се натпреварува во Европскиот куп на туристички автомобили (ЕКТА). Стефановски порано учествувал на Европското првенство на ридски патеки, каде двапати победил, во 2014 и 2015 година.

Во својата прва сезона во ЕКТА тој е дел од словенскиот тим ЛЕМА Рејсинг и вози автомобил СЕАТ Леон кап рејсер.[1]

Во 2017 повторно настапува во шампионатот на ЕКТА, овој пат со свој тим кој го носи неговото име. Возилото е Сеат Леон TCR

Стефановски е најпопуларниот и најуспешниот македонски натпреварувач во автомобилски трки. Иџе е избран за Најдобар спортист на Македонија во 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]