Игор Корнеев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корнеев во 2008 година

Игор Владимирович Корнеев ( руски: Игорь Владимирович Корнеев ) (роден на 4 септември 1967 година, во Москва) е поранешен руски професионален фудбалер.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Тој играл како играч од средниот ред, особено во Ла Лига за РЦД Еспањол и ФК Барселона . Тој бил дел од составот на Феенорд кој го освоил Купот на УЕФА 2001-02, но не добил можност да заигра во финалето и го поминал целиот натпревар на клупата за резервни играчи .[1] Тој се повлекол по сезоната 2002-03 како играч на Нац Бреда .[2]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Корнеев имал 14 настапи за репрезентацијата, постигнувајќи 3 голови. Тој бил дел од составот на Русија за СП 1994 година .[3]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „UEFA Cup results and team details“. The Daily Telegraph. 8 May 2002. Посетено на 8 May 2019.
  2. „Igor Korneev“. worldfootball.net (англиски). Посетено на 2020-02-28.
  3. Igor Korneev Statistics Архивирано на 23 февруари 2015 г. FIFA. Retrieved 22 January 2010.