Игнатиј I Константинополски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Игнатиј
Игнатиј I Константинополски
Патријарх на Константинопол
Црква Црква на Константинопол
Од 847
867
До 858
877
Претходник Фотиј I Константинополски
Наследник Стефан I Константинополски
Лични податоци
Роден 799
Константинопол
Починал 23 септември 877
Константинопол
Деноминација Православие
Седиште Цариградска патријаршија
Занимање Патријарх
Професија Теолог
Игнатиј (појаснување) Игнатиј

Игнатиј I Константинополски ( 799 во Константинопол - 23 септември 877) бил Патријарх на Константинопол во периодот од 847858 и 867877 година.

Игнатиј бил син на императорот Михаил I Рангабе. За патријарх дошол по смртта на Методиј I во 846 година. Во 858 година бил симнат од престолот и пратен во прогонство. На негово место бил поставен секретарот на императорот, Фотиј I Константинополски. Но кога на царскиот престол дошол Василиј Македонецот, тој повторно го вратил Игнатиј на патријаршискиот престол. Св. Игнатиј управувл со голема ревност и мудрост. Го изградил манастирот на Св. Архангели, во којшто се упокоил 877 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]