Игнатиј I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Игнатиј
Игнатиј I Цариградски
Патријарх на Цариград
Hagia Sophia Constantinople 2007 (28).JPG
ЦркваЦрква на Константинопол
Ракоположен847
867
Службата завршила858
877
ПретходникМетодиј I Цариградски
НаследникФотиј I Цариградски
Лични податоци
Роден799
Цариград
Починал23 септември 877
Цариград
ВероисповедПравославие
ЖивеалиштеЦариградска патријаршија
ЗанимањеПатријарх
ЗанимањеТеолог
Други папи наречени Игнатиј

Игнатиј I Цариградски ( 799 во Цариград - 23 септември 877) бил Вселеснки патријарх во периодот од 847858 и 867877 година.

Игнатиј бил син на императорот Михаил I Рангабе. За патријарх дошол по смртта на Методиј I во 846 година. Во 858 година бил симнат од престолот и пратен во прогонство. На негово место бил поставен секретарот на императорот, Фотиј I. Но кога на царскиот престол дошол Василиј Македонецот, тој повторно го вратил Игнатиј на патријаршискиот престол. Св. Игнатиј управувл со голема ревност и мудрост. Го изградил манастирот на Св. Архангели, во којшто се упокоил 877 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Свети Игнатиј, патријарх Цариградски“. Посетено на 6 февруари 2011.