Игбале Ферати - Руси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Игбале Ферати - Руси
Родена 1932 година
Дебар, Република Македонија
Починала 1975 година
Тетово, Република Македонија
Позната доктор
Занимање Специјалист по гинекологија и акушерство

Игбале Ферати - Руси (1932, во Дебар — 1975, Тетово) — специјалист гинеколог. Медицински факултет завршила во Скопје. Специјалист по гинекологија и акушерство и прва жена - албанка гинеколог во Република Македонија. Работела во Тетово и има исклучителен придонес во здравственото просветување кај жените од албанска националност и популаризација на Црвениот крст.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ФЕРАТИ-РУСИ, Игбале Османова“. Македонска Енциклопедија. 2018-10-11. Посетено на 2020-10-05.