Иво Пухан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иво Пухан
Роден 28 март 1916
Пакрац, Хрватска
Починал 1999
Скопје, Македонија
Националност Хрват
Занимање правник
професор

Иво Пухан (роден на 28 март 1916 година во Пакрац - починал во 1999 година во Скопје) — универзитетски професор и правник.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Основно училиште завршил во родното место, а гимназија во Загреб. Дипломирал на Правниот факултет во Белград (1946). По дипломирањето бил избран за асистент по предметот римско право на Правниот факултет во Белград (1947), каде што и докторирал на тема „Историјата на стариот римски нексум“ (1952). На Правно-економскиот факултет во Скопје бил избран за доцент (1952), а потоа за вонреден (1957) и за редовен професор (1962) по предметот римско право.

Бил партизан во шестата личка дивизија (1944) и учествувал во операциите на Сремскиот фронт, каде што бил ранет (1945). Бил југословенски делегат на Хашките конференции за меѓународното приватно право (1960, 1964, 1968 и 1972) и судија на Уставниот суд на СРМ (1963–1971). Двапати бил декан на Правниот факултет во Скопје (1957/58 и 1975–1977) и двапати проректор на Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје (1956–1960). Објавил голем број трудови во земјата и во странство и го напишал првиот учебник по римско право на македонски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Пухан". Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1237.