Ивон Катерфелд

From Википедија
Jump to navigation Jump to search

Ивон Катерфелд (родена на 2 декември 1979 во Ерфурт) е германска пејачка, текстописец, актерка и телевизиска личност. Родена е и израснала во Ерфурт, Тирингија, подоцна се преселила во Лајпциг за да ја продолжи својата музичка кариера. Во 2000 година, таа учествувала во дебитантската сезона на натпреварот за пеење Штимме 2000, каде што го освоила второто место. Катерфелд подоцна потпишала договор за снимање со Ханса Рекордс, кои го издале нејзиниот деби сингл „Бум“ во 2001 година. Истата година, таа се станала ѕвезда откако и била доделена главната улога во германската сапунска опера Гуте Цајтен, Шлехте Зејтен . Во 2003 година, Каттерфелд го направила својот музички пробив кога нејзиниот петти сингл, „За тебе“ (Für dich), станал меѓународен хит број еден и го продуцирала подеднакво успешниот албум Мојот свет (Meine Welt).

Катерфелд во март 2004 година.
Катерфелд во Виена во септември 2010 година.
Катерфелд на филмска премиера во Келн во 2014 година.

Личен живот[edit | edit source]

Катерфелд со партнер Оливер Внук во „Дојчерски феномен“ 2012.

Од 2004 до 2007 година Катерфелд имала врска со актерот Вејн Карпендејл. [1] Кон крајот на 2007 година, таа почнала да излегува заедно со авторот и актерот Оливер Внук, откако се запознале при снимањето на нивниот филм У-900.[2] Нивниот син, Чарли, е роден на 19 април 2014 година. [2]

Наводи[edit | edit source]

  1. „Ausgeturtelt: Catterfeld und Carpendale haben sich getrennt“ (German). Abendzeitung-Muenchen.de. 2007-10-23. конс. 2015-11-13. 
  2. 2,0 2,1 „Yvonne Catterfeld und Oliver Wnuk im Babyglück“ (German). Abendzeitung-Muenchen.de. 2014-04-22. конс. 2015-11-13. 

Надворешни врски[edit | edit source]