Ивица Димитров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивица Димитров
Градоначалник на Општина Виница
На должноста
8 ноември 2017 – 17 октомври 2021
Претходник Емил Дончев
Наследник Миле Петков
Лични податоци
Роден(а) 30 април 1983(1983-04-30)(41 г.)
Кочани, СР Македонија
Партија СДСМ
Деца 2
Установа Универзитет „Гоце Делчев“ - Штип
Професија технолог
Вероисповед православен

Ивица Димитров (р. 30 април 1983 година) — пореанешен градоначалник на Општина Виница. На локалните избори во октомври 2017 година како кандидат на политичката партија СДСМ го доби мнозинството гласови во вториот круг од гласањето, а функцијата ја презеде на 8 ноември 2017 година.[1] На локалние избори на 17 октомври 2021 изгуби во првиот круг од против кандидатот Миле Петков од редовите на ВМРО-ДПМНЕ[2].

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

По дипломирањето на Технолошко-техничкиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, во 2007 година се вработил во фабриката за трикотажа „Зона Трико“ во Виница на работното место раководител во одделение за боење и печатење. Во 2013 година станал главен технолог за производство во Модната групација „ИНТ–Трејд“ од Кочани. Во август 2017 година е назначен за директор на Државниот комунален инспекторат на Република Македонија во Скопје.

Надградувајќи ги своите вештини и знаења во 2009 година следел обуки и семинари во компанијата „Безема“ во Швајцарија, при што добил и сертификат за боење на текстилни материјали. Во следните две години посетувал обука во компанијата „Хунтсман“ во Либерец, Чешка, при што се стекнал со сертификат за перење и печатење на текстилни материјали. Како признание за работното искуство и знаеење во 2016 година добил награда за најдобар технолог-инженер за боење, перење и печатење на текстилни материјали во Република Македонија.

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Својата политичка определба како социјалдемократ ја започнува како претседател на локалниот клуб, а потоа и координатор на младите на СДСМ за Изборната единица бр. 3, а од 2009 до 2013 година е член на Извршниот одбор на партијата во Виница.

Во септември 2013 година е избран за претседател на Општинската организација на СДСМ - Виница, при што го замени Александар Трајков кој на изборите во 2011 година беше кандидат за пратеник.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Конституиран Советот на Општина Виница, Тони Велков избран за претседател“. Канал 8 ТВ. 8 ноември 2017. Архивирано од изворникот на 2017-11-21. Посетено на 2017-12-02.
  2. Википедија. 2023-11-05 https://vinica.gov.mk/index.php/2013-01-06-19-34-30/2013-01-06-20-10-05. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]