Ива Боман

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шведската глумица и драматург, Ива Боман,(вистинско име: Рут Ива Елизабет Боман) Седерберг е родена на 23 ноември 1944 година во Сундсвал, но пораснала во Анге.

Боман студирала на Шведската национална академија за мимика и глума 1969–72 година, а потоа започнала да работи во Градскиот театар во Стокхолм.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

  • 1982 - Мама (1982)
  • 1986 – Morrhår och ärtor
  • 1986 – Браќата Моцарт
  • 1999–2000 – Nu är det nu (ТВ)
  • 1995 – Älskar, älskar inte
  • 1995 - штала Натенс (ТВ)
  • 2002 – Скепшолмен (ТВ серија)
  • 2006 – Att göra en pudel
  • 2009 – Суперхјалтејул (ТВ)

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]