Прејди на содржината

Иван Реброф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Реброф настап во живо во 2006 година
Иван Реброф

Иван Реброф (31 јули 1931 година - 27 февруари 2008 година) — германски вокалист од наводно руско потекло,[1] кој станал познат по својот извонреден вокален опсег од четири и пол октави, почнувајќи од сопран до бас регистри.[2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Реброф е роден во Берлин како Ханс-Ролф Риперт од германски родители, но сепак тврди дека наводно има мешано руско-еврејско потекло, за што нема докази. Студирал пеење. Иако неговото знаење и изговор на рускиот јазик било несовршено, тој станал познат по пеењето руски народни песни, но исто така изведувал оперски, лесни класици и народни песни од многу други земји. Тој бил познат на сцената по неговата голема енергија. Во неговата кариера настапил на повеќе од 6.000 концерти. Реброф извел 12 настапи за 14 дена на свои седумдесетти години, како на пример на австралиската турнеја.

Иван Реброф се опишал како меѓународен, „врската меѓу Истокот и Западот“. Тој станал државјанин на Грција и живеел на грчкиот остров Скопелос во Спорадите.

Починал во Франкфурт по долго боледување.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]