Иван Миљковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Иван Миљковиќ (13 септември 1979) е српски одбојкар, член на машката одбојкарска репрезентација на Србија во 1998–2012 година, олимписки шампион 2000 година, европски шампион (2001, 2011 година), освојувач на медали на Светско првенство, Светски куп, Светско првенство и Светска Лига.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

По успесите тој го променил својот клуб и почнал да игра за италијанската Лубе Банка Мачерата. Во 2001 година, репрезентацијата на Југославија го освоила Европското првенство во одбојка[1] во Острава, Чешка. Со својот клуб Лубе Банка Мачерата ја освоил и Лигата на шампионите (2001), двапати Купот на Италија (2001, 2003) и трипати ЦЕВ Купот (2001, 2005, 2006).

Миљковиќ со репрезентацијата на Србија

На 18 јули 2007 година потпишал договор со М. Рома Волеј. Следната година, на 5 јули 2008 година, Олимпијакос објавил дека ќе ја продолжи кариерата во Грција. Во 2009 година го освоил грчкото првенство и Купот на Грција, а во 2010. На 30 јуни 2010 година потпишал двегодишен договор за Фенербахче СК од Турција.[2] Со Фенербахче тој ја освоил турската одбојкарска лига во 2011 и 2012 година, Купот на Турција во 2012 година, Суперкупот на Турција во 2011 и 2012 година и Европскиот Челинџ куп во 2014 година. Миљковиќ играл за Фенербахче Грундиг во 2010-2015 година.[3] Миљковиќ во 2015 година преминал во италијанскиот клуб Кучине Лубе Цивитанова. Миљковиќ во 2016 година се вратил во Лигата на Турција.[4]

Кариерата ја завршил по освојувањето на златниот медал на Турското првенство во мај 2017 година со тимот на Халкбанк Анкара.[5]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

За прв пат играл во репрезентацијата на СР Југославија (на 4 октомври 1998 година, на натпревар против Турција). Во 2000 година во Сиднеј југословенската репрезентација (чии членови биле и Владимир Грбиќ, Никола Грбиќ, Андрија Гериќ, Горан Вујевиќ ) го освоил златниот олимписки медал.[6] Во финалниот меч против Русија, Иван Миљковиќ го постигнал последниот поен и потоа паднал на колена. Во март 2012 година, официјално се повлекол од репрезентацијата на Србија по 14 години и 288 одиграни натпревари. Единствениот играч кој освоил МВП на Светската лига на ФИВБ 3 пати по ред (2002, 2003, 2004) и единствениот играч кој освоил 4 МВП награди за време на Светската лига на ФИВБ (2002, 2003, 2004, 2006 година).[7]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Миљковиќ редовно бил на врвот на листата на најдобри шпајкери на турнирите и има одличен скок сервис. Тој е многу добро граден и екстремно силен противнички стрелец кој има разновидни различни удари; може да ја одмавне топката со голема сила или со својата добра техника. За исклучително голем играч Миљковиќ се движи изненадувачки добро..

Спортски достигнувања[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

ЦЕВ Лигата на шампионите[уреди | уреди извор]

 • 2001/2002 – со Лубе Мачерата
 • 2015/2016 – со Цуцине Лубе Цивитанова

ЦЕВ Challenge Cup[уреди | уреди извор]

 • 2000/2001, 2004/2005, 2005/2006 – со Лубе Мачерата
 • 2013/2014 – со Фенербахче

Куп на ЦЕВ[уреди | уреди извор]

 • 2007–2008 – со М. Рома

Национална лига[уреди | уреди извор]

 • Шампион на Италија – 2005–2006
 • Шампион на Грција – 2008–2009, 2009–2010
 • Шампион на Турција – 2010–2011, 2011–2012, 2016–2017
 • Шампион на Катар – 2009, 2010, 2012 година

Индивидуални награди[уреди | уреди извор]

 • Светска лига „Најкорисен играч“ од 2001 година
 • Светска лига „Најдобар стрелец“ во 2001 година
 • Европско првенство 2001 „Најкорисен играч“
 • Европско првенство 2001 година „Најдобар стрелец“
 • Куп на Светски Големи шампиони 2001 „Најкорисен играч“
 • Светски куп на големи шампиони во 2001 година „Најдобар стрелец“
 • 2002 Серија А1 лига „Најкорисен играч“
 • Светска лига „Најкорисен играч“ од 2002 година
 • Светска лига „Најдобар стрелец“ 2002 година
 • Светска лига „Најкорисен играч“ од 2003 година
 • Светска лига „Најдобар стрелец“ во 2003 година
 • Светска лига „Најкорисен играч“ од 2005 година
 • Светска лига „Најдобар стрелец“ во 2005 година
 • 2005 Светска лига „Најдобар сервер“
 • Европско првенство 2005 „Најдобар сервер“
 • 2006 Серија А1 лига „Најкорисен играч“
 • Европско првенство 2007 „Најдобар стрелец“
 • 2007–08 ЦЕВ куп „Најдобар шпикер“
 • Светска лига 2008 „Најдобар стрелец“
 • Светска лига 2009 година „Најдобар стрелец“
 • 2010 Грчка одбојка лига „Најдобар играч''[8]
 • 2009–10 ЦЕВ Лигата на шампионите „Најдобар стрелец“
 • Европско првенство 2011 „Најкорисен играч“
 • 2011 Спортист на годината на Ниш
 • Најдобар одбојкар во историјата според volleyball-movies.net [9]
 • Српската спортска асоцијација „Мајска награда“
 • Челинџ куп 2013–2014 „Најкорисен играч“

Рекорд[уреди | уреди извор]

 • 37 поени – рекорд на Светската лига на ФИВБ од 2002 година[10]
 • 37 поени – рекорд во Светската лига на ФИВБ од 2005 година[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Milosavljevic, Zoran (February 14, 2008). „Love of volleyball keeps Ivan Miljkovic going“. Reuters. Посетено на 2010-06-16.
 2. Ivan Milijkovic signed a two-year contract
 3. Ivan Miljkovic Fenerbahçe’de – fenerbahce.org – October 30, 2010
 4. Big Singing Of Halkbank – Ivan Mijković!
 5. Legendarny siatkarz Ivan Miljković zakończył karierę. Opuścił parkiet jako mistrz, ze łzami w oczach - wp.pl - 04-05-2017
 6. „Serbia and Montenegro Volleyball at the 2000 Sydney Summer Games“. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на May 8, 2010. Посетено на 2010-06-16.
 7. Geni about – Ivan Miljković
 8. „Η χρυσή βίβλος της Volleyleague“. volleyleague. Посетено на October 23, 2015.
 9. volleyball-movies.net Best volleyball players in the history
 10. 10,0 10,1 The World’s Best Scorers In The Rally Scoring Era