Иван Лебанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Лебанов
Лични податоци
Роден(а)10 декември 1957 (1957-12-10) (64 г.)
Гостун, НР Бугарија

Иван Лебанов (роден на 10 декември 1957 година) ― бугарски скијач кој се натпреварувал од 1970-тите до 1985 година.

Тој освоил бронзен медал во скијачко трчање на 30 километри на Зимските олимписки игри 1980 во Лејк Пласид, Њујорк, со што станал првиот Бугарин што освоил медал на Зимските олимписки игри.

Најдобриот пласман на Лебанов во Светскиот куп бил 10-то место во трката на 15 километри во Швајцарија во 1982 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]