Иван Костов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Костов
46-ти Премиер на Бугарија
На должноста
21 мај 1997 – 24 јули 2001
Претходник Стефан Софијански
Наследник Симеон II
Лични податоци
Роден(а) 23 декември 1949(1949-12-23)(74 г.)
Софија, Бугарија
Партија СДС и Демократи за силна Бугарија
Сопружник Елена Костова
Установа Универзитет за национално и светско стопанство
Професија економист

Иван Јорданов Костов (роден на 23 декември 1949 во Софија) е политичар и поранешен премиер на Бугарија во периодот од 1997 до 2001 година. Во периодот од 1994 до 2001 година бил водач на СДС, а од 2004 претседател на Демократи за силна Бугарија.