Иван Калчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Иван Калчев е професор по Современи филозофски теории на софискиот универзитет "Св. Климент Охридски". Предава филозофска антропологија, увод во танатологија и класична и француска современа филозофија. Предавал и марксизам.

Претседател е на Бугарско-македонското друштво за пријателство и соработка. Се занимавал со новинарство и издавачка дејност. Има објавено десетина филозофски трудови.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]