Иван Жилев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван Жилев
Ivan Zhilev Gorno Brodi IMARO.JPG
Роден 1861
Горно Броди, Серско, Егејска Македонија
Починал 12 октомври 1907
Сер, Егејска Македонија

Иван Жилев бил македонски револуционер.

Жилев е роден во село Горно Броди, Серско. Завршил егзархиска прогимназија во Сер, а работел како шивач и трговец во родното село. Во текот на цели петнаесет години бил претседател на револуционерниот комитет во селото. Во 1906 г. бил избран за член на Окружниот комитет на МРО во Сер. Бил уапсен и осуден на смрт од стрна на турските власти, пресудата била извршена со бесење на Ат-пазар во Сер на 12 октомври 1907 година.[1].

Литература[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Литовски, Александар; Јубилеен календар за егејскиот дел на Македонија во 2011 година, Битола, 2011, стр. 6.